Ukrajinský Nejvyšší soud zrušil výsledky druhého kola voleb

Ukrajinská opozice slaví své vítězství. Nejvyšší soud vyhověl její stížnosti a zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb. V několikastránkovém zdůvodnění svého verdiktu soudci konstatovali hrubé porušení volebního zákona v mnoha případech a manipulaci s hlasy voličů. Ukrajinci půjdou k volebním urnám znovu 26. prosince. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je v rozporu s názorem dosluhujícího prezidenta Leonida Kučmy a ruského prezidenta Vladimira Putina, kteří chtěli opakovat volby celé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudci Nejvyššího soudu Ukrajiny

soudci Nejvyššího soudu Ukrajiny | Zdroj: ČTK

S velkým napětím očekávané rozhodnutí tedy padlo - Nejvyšší soud konstatoval, že v průběhu druhého kola prezidentských voleb došlo k systematickému a hrubému porušení volebního zákona. Soud potvrdil falzifikace a manipulace s hlasy voličů. Mnozí hlasovat vůbec nemohli, jiní naopak volili několikrát, a to ve prospěch proruského premiéra Viktora Janukovyče.

Soud rovněž ve svém zdůvodnění uvedl, že došlo k zastrašování voličů - ve volebních místnostech se pohybovaly osoby, které tam neměly co dělat. Soud potvrdil také případy nepřípustné manipulace s volebními materiály a závažná porušení pravidel předvolebního boje.

"Tyto okolnosti vedou soud k tomu, že takový rozsah porušení volebního zákona vylučuje možnost určit výsledky vůle voličů," řekl předseda ukrajinského Nejvyššího soudu. Soud rovněž zrušil rozhodnutí ústřední volební komise, která novým prezidentem prohlásila premiéra Viktora Janukovyče.

"Soud považuje za nutné naplnit práva účastníků volebního procesu cestou opakování voleb," píše se v odůvodnění verdiktu. Opakované hlasování se má konat 26. prosince.

Podle opozice je to zpráva, že na Ukrajině existuje spravedlnost a že ji lze zákonnou cestou prosadit. Opoziční prezidentský kandidát Viktor Juščenko na mítinku v centru Kyjeva poděkoval lidem za podporu, současnou vládu nazval hanebnou a ocenil roli zahraničních zprostředkovatelů. Zvláště pak vyzdvihl rezoluci Evropského parlamentu.

Juščenko prohlásil, že dalším cílem je okamžité rozpuštění centrální volební komise a vyzval prezidenta Leonida Kučmu, aby neprodleně odvolal vládu premiéra Janukovyče.

Jeho reakce na rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím není známa. Viktor Janukovyč odjel na východní Ukrajinu, aby se v Doněcku zúčastnil sjezdu šéfů oblastních parlamentů.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme