Ukrajinský opoziční politik Kličko míří představit své plány do Bruselu

O budoucnosti Ukrajiny chce dnes v Bruselu jednat jeden z lídrů ukrajinské opozice Vitalij Kličko. Proevropské ambice Ukrajiny zpochybňují nejnovější smlouvy s Ruskem. Hlavně jde o snížení ceny za plyn a půjčku Moskvy ve výši patnácti miliard dolarů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vitalij Kličko

Vitalij Kličko | Zdroj: Reuters

Smlouvy podepsal ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Podle nich se od 1. ledna snižuje cena plynu o třetinu a bude to platit až do roku 2019, kdy končí současná smlouva.

Rusko navíc nakoupí ukrajinské dluhopisy za 15 miliard dolarů. Kromě toho si Janukovyč z Moskvy odvezl 14 dalších hospodářských smluv.

Ukrajinská vláda tvrdí, že bez ruských peněz by Ukrajina zkrachovala. Premiér Mykola Azarov řekl doslova, že bez moskevských dohod by Ukrajinu čekal bankrot a sociální kolaps.

„Tři a půl roku jsme kupovali plyn podle smlouvy, která vysávala naši ekonomiku. Prezident udělal konec historické zradě národních zájmů, za kterou jsou zodpovědné tytéž politické síly, které se teď snaží destabilizovat celou zemi,“ uvedl Azarov.

Ukrajinci demonstrují už skoro měsíc. Stanové městečko v centru Kyjeva si žije po svém

Číst článek

Ten také dodal, že nižší cena plynu oživí hospodářský růst a úvěr umožní provést rozsáhlé plány modernizace ukrajinské ekonomiky.

Prezident i vláda z vyjednaných podmínek vytěžit velký politický kapitál – nižší ceny plynu jsou dobrá zpráva pro voliče.

Pro Janukovyče má navíc tento úspěch i velkou symbolickou hodnotu. Podařilo se mu totiž změnit podmínky vyjednané před třemi a půl lety jeho sokyní a tehdejší premiérkou Julijí Tymošenkovou, která si právě za tuto smlouvu odpykává sedmiletý trest – to je ona „zrada národních zájmů“, o které mluvil Azarov.

V politickém ringu

Opozice naopak za zradu národních zájmů považuje nové dohody. „Rusko neprožívá zrovna nejlepší časy. A já se obávám, že peníze, které Ukrajina od něj získala, nynější režim opět rozkrade,“ řekl Českému rozhlasu jeden z opozičních lídrů Vitalij Kličko.

Ten dnes evropským partnerům v Bruselu nastíní své další plány. Pořád platí, že opozice požaduje demisi vlády a předčasné prezidentské volby.

Bývalý boxerský šampión v těžké váze pak s nadsázkou vyzval Janukovyče do ringu. Řekl, že prezident zradil národní zájmy a prodal nezávislost země za své znovuzvolení v příštích volbách.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč (vlevo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v Moskvě | Foto: Reuters

I podle dalšího opozičního vůdce Olega Tahniboka dohoda jen prohlubuje závislost Ukrajiny na Rusku.

„Rusko bude i dál držet Ukrajinu na háčku. Dluh za plyn se drží pořád na stejné úrovni, nebo mírně roste. Pohybuje se právě kolem 15 miliard dolarů, které dostaneme jako půjčku. Kdykoliv udělá Ukrajinská nějaké kroky, které se v Kremlu nebudu líbit, může Rusko vždycky přitáhnout udici,“ řekl Tahnibok.

Na první pohled jsou dohody o snížení ceny plynu a o výhodné půjčce pro Rusko mimořádně nevýhodné, takže opozice spekuluje o tom, že smlouvy mají nějaké tajné dodatky.

Mohly by to být například práva na maloobchodní prodej plynu na Ukrajině pro ruský státní podnik Gazprom, ale ve hře mohou být například i ukrajinské plynovody a zásobníky, kudy teče plyn dál do Evropy. Mluví se i o prodeji strategických podniků. Ale jsou to jen spekulace.

Největší a nejsilnější barikáda, která chrání demonstranty na náměstí Nezávislosti | Foto: Petr Vavrouška

V každém případě je zřejmé, že ukrajinský prezident využil asociační dohodu s Evropskou unií jako páku při jednání s Vladimirem Putinem.

Západ reaguje na dění na Ukrajině většinou s nevolí. Třeba staronový německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier označil za skandální, jak Rusko zneužívá špatnou hospodářskou situaci Ukrajiny.

Steinmeier však kritizoval také Brusel, který podle něj podcenil rozpolcenost Ukrajiny, zkrátka že po Kyjevu chtěl příliš mnoho a neodhadl odhodlání Ruska udržet zemi ve své sféře vlivu.

Bílý dům zase upozornil na to, že další peníze nevyřeší napjatou situaci v zemi, kde už tři týdny protestují desítky i stovky tisíc lidí za evropskou Ukrajinu.

Petr Vavrouška, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme