Ukrajinský parlament bude hlasovat o nedůvěře vládě, kabinet nejspíš přežije

V Kyjevě začali lidé podepisovat petici za odstoupení vlády premiéra Mykoly Azarova i prezidenta Viktora Janukovyče. Obviňují je z krachu asociačních jednání s Evropskou unií. Ukrajinský parlament má proto dnes hlasovat o nedůvěře kabinetu. Snaha opozice ale velkou šanci na úspěch nemá. Prezident navíc odmítá dobrovolně rezignovat a svým odpůrcům vzkázal, aby si počkali na řádné volby v roce 2015. Uprostřed protestů se také chystá odjet na plánovanou návštěvu Číny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté střeží budovu ukrajinského parlamentu v centru Kyjeva. Demonstranti ji dnes chtějí zablokovat

Policisté střeží budovu ukrajinského parlamentu v centru Kyjeva. Demonstranti ji dnes chtějí zablokovat | Zdroj: Reuters

Dá se očekávat, že parlament, tedy Nejvyšší ukrajinská rada, nedůvěru vládě nevysloví, protože v ní má stále ještě největší převahu vládnoucí Strana regionů, těsně propojená s prezidentem Viktorem Janukovyčem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z ukrajinského Kyjeva se v Ranním Radiožurnálu přihlásil zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Po volbách v minulém roce to bylo o 60 hlasů více, než je potřeba k odvolání vlády.

Několik poslanců sice tuto stranu už opustilo a někteří se možná ještě dnes přidají k opozici, ale tři opoziční strany, které v parlamentu jsou, s největší pravděpodobností nedají dohromady většinu potřebnou k vyslovení nedůvěry vládě.

Demonstranti, kteří stále ovládají centrum ukrajinské metropole, také ví, jaká je parlamentní aritmetika, takže už dopředu chtějí jít k budově parlamentu a zablokovat ji.

Vyzval je k tomu mluvčí z tribuny. „Vytváříme v zemi revoluční situaci,“ přiznává šéf opoziční strany Svoboda Oleg Tjagnibok. „Nenásilným, politickým způsobem prosazujeme požadavky, na které má národ právo. Situace je natolik vyhrocená, že lidé už současný režim nestrpí,“ upozorňuje.

Kyjevský magistrát se během protivládních protestů stal centrem demonstrantů

Číst článek

Protestující už v minulých dnech znemožnili přístup do budovy úřadu vlády, ovládli kyjevský magistrát a další instituce v centru města. Postupně tak chtějí paralyzovat činnost všech úřadů.

Podle premiéra Mykoly Azarova se tyto akce opozice podobají pokusu o státní převrat. Ukrajinská vláda proto přesouvá do Kyjeva tisíce vojáků. Opozice se obává vyhlášení výjimečného stavu. Proti prokremelské politice prezidenta Viktora Janukovyče ale navzdory tvrdému postupu policie dál protestují statisíce Ukrajinců.

Dění v Kyjevě pozorně sleduje Brusel

Evropská unie je vývojem znepokojena, přesto chce nadále s Ukrajinou vyjednávat o bližší spolupráci. Jak ale řekl Českému rozhlasu eurokomisař Štefan Füle, Brusel si bude klást určité podmínky.

„Kdyby docházelo i nadále k nadměrnému používání síly, situace se neuklidňovala a nezačal dialog mezi vládou a opozicí, pak by to samozřejmě mělo určitý vliv na to, jakým způsobem budeme pokračovat v jednáních, která by nás přivedla k podpisu asociované dohody ze strany Ukrajiny.“

Demonstrace v Kyjevě | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme