Ukrajinský parlament potvrdil Tymošenkovou do čela vlády

Julia Tymošenková se stala předsedkyní ukrajinské vlády. Tamní parlament ji jednomyslně potvrdil do funkce, na kterou ji nedávno nominoval nově zvolený prezident Viktor Juščenko. Dvě hlavní postavy ukrajinské oranžové revoluce tak budou příští roky určovat politiku země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julia Tymošenková

Julia Tymošenková | Zdroj: ČTK

K získání úřadu předsedy vlády stačila Tymošenkové prostá většina hlasů ve 450členném zákonodárném sboru. Jakmile poslanci Julii Tymošenkovou na post premiérky odhlasovali, podepsal prezident Juščenko ještě v sále výnos, kterým rozhodnutí parlamentu potvrdil.

Před hlasováním Tymošenková v projevu k zákonodárcům slíbila zajistit zodpovědnost ukrajinské vlády a utužovat vztahy s Ruskem za současného utváření podmínek pro "rychlou a čestnou" integraci Ukrajiny do Evropy. Poznamenala, že její vláda se chce oprostit od tradičních programů a předložit filozofii srozumitelnou prostým Ukrajincům.

Úkolem nové vlády bude podle Tymošenkové také boj s korupcí. Právě uplácení zachvátilo celou ukrajinskou společnost a je nutné, aby se přísně oddělil byznys od politiky a moci, řekla Tymošenková. Sama přitom v minulosti několikrát čelila trestním stíháním kvůli uplácení. V Rusku jí kvůli korupční kauze z 90. let stále hrozí zatčení.

Politologové nyní vyčkávají, jak Rusko na jmenování Tymošenkové zareaguje. Charismatická Tymošenková je populární mezi nacionalisty. Rusky hovořící východní Ukrajina a Moskva jí však nedůvěřují. Spekulovalo se, že by její jmenování premiérkou mohlo Moskvu, která před volbami otevřeně podporovalo Juščenkova rivala Viktora Janukovyče, pobouřit.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme