Ukrajinský parlament: Prezidentské volby ještě jednou

Ukrajinský parlament prohlásil druhé kolo prezidentských voleb za neplatné. Více než čtyř hodinové mimořádné zasedání ukrajinského parlamentu bylo velmi bouřlivé. Po šesti dnech masových protestů politická krize vrcholí. Parlament schválil, že druhé kolo prezidentských voleb bylo neplatné. Jak řekl předseda parlamentu, výsledky neodrážejí vůli lidu. Tím jen potvrdil, že došlo k manipulaci a falšování výsledků a že kandidátovi opozice Juščenkovi bylo vítězství ukradeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace na Ukrajině pokračují | Foto: EPA

Rozhodující slovo bude mít pondělní zasedání Nejvyššího soudu, hlavně ale prezident Leonid Kučma. Nejreálnější scénář je na tuto chvíli asi tento: Bude vypsáno nové kolo voleb. To by se mohlo konat 12. nebo 19. prosince a bude sledováno s mimořádným zájmem nezávislých pozorovatelů. Dnes už statisíce demonstrantů kyjevská náměstí a ulice ani na noc neopouštějí. Poslechli kandidáta opozice Juščenka a zůstávají až do vítězného konce.

Zatímco v Kyjevě pokračují demonstrace na podporu opozice, východ země podporuje oficiálního vítěze voleb Viktora Janukovyče. Na 150.000 lidí se dnes shromáždilo v ruskojazyčném Doněcku. Provládní demonstrace se konají také v dalších ruskojazyčných regionech, uhelné oblasti Donbasu a v jihoukrajinské Oděse. Demonstranti volají převážně po odtržení svých oblastí, pokud by se prezidentem stal Viktor Juščenko.

V Polsku a Bělorusku se dnes konaly demonstrace na podporu ukrajinské opozice. Ve Varšavě proběhl, podle agentury AFP, koncert, na kterém vystotoupila řada známých umělců. Zúčastnily se ho stovky Poláků. Akci vysílala veřejnoprávní televize. V Krakově lidé protestovali proti vměšování se Moskvy do ukrajinských voleb. V běloruské metropoli Minsku se zase sešli mladí odpůrci běloruského prezidenta Lukašenka. V ulicích přitom nenápadně rozdávali oranžové stužky, symboly opozice. Podle mluvčího mládežnického hnutí tak chtěli vyjádřit podporu Viktoru Juščenkovi a jeho stoupencům.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Miroslav Karas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme