Ukrajinský parlament: Prezidentské volby jsou neplatné

Ukrajinský parlament na svém mimořádném zasedání prohlásil druhé kolo prezidentských voleb z minulé neděle za neplatné. Toto hlasování podle rezoluce parlamentu neodráží vůli voličů. Na Ukrajině to stále vře. Zatímco v Kyjevě pokračují demonstrace na podporu opozičního prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, v Oděse na jihu země několik tisíc lidí žádalo, aby se jejich oblast osamostatnila, pokud se moci ujme Juščenko. Starostové řady měst a šéfové velkých podniků v Doněcké zase oblasti schválili rezoluci, podle které si nárokují právo sami rozhodnout o osudu oblasti, pokud se Juščenko stane prezidentem. Starostové také požadují, aby vláda zastavila vysílání těch televizních stanic, které sledují průběh demonstrací a politické krize na Ukrajině. Oděsa a Doněcká oblast podporují oficiálního vítěze voleb Viktora Janukovyče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Foto: EPA

Ukrajinský parlament vyslovil nedůvěru ústřední volební komisi, která dohlížela nad spornými výsledky prezidentských voleb z minulé neděle. Volební komise nebyla podle poslanců schopná splnit závazky, které jí klade ústava a zákony. Parlament proto označil oficiální výsledky voleb, podle kterých zvítězil současný premiér Viktor Janukovyč, za neplatné. Mimořádné zasedání parlamentu trvá od 12 hodin a účastní se ho téměř všichni poslanci. Atmosféra je více než bouřlivá. Téma zasedání je jediné: současná situace po nedělních prezidentských volbách, které neproběhly v souladu s demokratickými standardy. Parlament nakonec dospěl k názoru, že druhé kolo voleb bylo neplatné. Předseda parlamentu řekl, že výsledky voleb neodrážejí vůli lidu.

Tato rozhodnutí sice nejsou právně závazná, ale jasně demonstrují narůstající nespokojenost v zemi. Jak uvedla agentura Reuters, dvoubodová rezoluce označila volby za neplatné, protože byly doprovázené mnoha neregulérnostmi. Pro opakování druhého kola voleb se vyjádřili i mimo jiné i představitelé levice.

O ukrajinském prezidentovi by se mohlo rozhodnout už 12. nebo 19. prosince. Opoziční prezidentský kandidát Viktor Juščenko včera navrhl vypsání nových voleb na 12. prosince. Předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Lytvyn také navrhuje opakování prezidentských voleb. Zrušení těch původních, které opozice i západní pozorovatelé považují za zfalšované, je podle něj nejrealističtějším způsobem překonání současné krize. Parlament podle platné ústavy ale výsledky voleb zrušit nemůže.

Nepokoje na Ukrajině zneklidňují mezinárodní společenství. Americký prezident George Bush v Crawfordu prohlásil, svět události na Ukrajině pečlivě sleduje. "Existuje celá řada tvrzení o volebních podvodech. Platnost hlasování je pochybná Lidé vše velmi sledují a doufejme, že se enjasnosti podaří vyřešit způsobem, který ukrajinské vládě získá kredit a důvěru."

Německá ministryně zahraničí požaduje od Ruska, aby uznalo změnu státní moci na Ukrajině. Joschka Fischer už vyzval kremelského šéfa, aby akceptoval demokratickou změnu v této sousední zemi, kde se Rusko pokouší prosadit svůj vliv. Nikdo nechce Rusku nic brát, ujišťuje Fischer v rozhovoru pro nedělní Bild. Avšak, pokud se Ukrajinci ve svobodných a čestných volbách rozhodnou pro novou cestu, musí to každý uznat, uvedl šéf německé diplomacie. Sám uznává přitom legitimní zájmy Ruska na Ukrajině, ale ty se už nesmí prosazovat starými metodami, cizí nadvládou a rozhodováním o osudu druhých. Alexandr Rahr, ze Společnosti pro zahraniční politiku vysvětluje: "Putin se aktivně vmísil do voleb na straně Janukovyče, v domnění, že je to jako za dob studené války historická šance vytvořit s Ukrajinou hospodářskou a politickou unii."

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Miroslav Karas, Denisa Novotná, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme