Ukrajinský parlament schválil klíčové reformy zákonů

Ukrajinský parlament přijal klíčové ústavní změny a dodatky k volebnímu zákonu. Poslanci tímto krokem fakticky omezili pravomoci prezidenta a snížili riziko podvodů při opakovaném druhém kole prezidentských voleb. To je naplánováno na 26. prosince. Poslanci také schválili složení nové ústřední volební komise - většinu z jejích nových členů tvoří kandidáti opozice. Ta si dnes připsala ještě jedno vítězství, když rezignoval generální prokurátor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ukrajinští poslanci

ukrajinští poslanci | Foto: EPA

Pro změnu zásadních zákonů hlasovali 402 poslanci z celkem 442 přítomných, proti bylo jen 21 zákonodárců. Prezident Leonid Kučma připomněl, že za vítěze by se teď neměla považovat ani jedna ze stran ukrajinské krize. Podle Kučmy je vítězem celá Ukrajina.

"Ve své historii Ukrajina zažila nejednu krizovou situaci, vždy ale prokázala dostatek politické vůle a zdravého rozumu a našla to správné řešení," uvedl dosluhující prezident.

Předseda parlamentu Volodymyr Lytvyn s uspokojením konstatoval, že země je opět jednotná a že to bylo zodpovědné rozhodnutí.

Změny volebního zákona umožní provedení transparentních opakovaných voleb prezidenta země 26. prosince. Parlament následně schválil i složení nové ústřední volební komise, která by ještě dnes měla začít pracovat. Většinu z jejích 15 nových členů tvoří kandidáti opozice.

Jak Radiožurnálu řekl český velvyslanec v Kyjevě Karel Štindl, opozici se tak podařil dílčí úspěch pro vyřešení krizové situace.

"Našlo se východisko z patové situace na cestě k uskutečnění opakování druhého kola voleb, které bylo zfalšováno. O konečném vítězství opozice se ovšem bude rozhodovat v tom opakovaném druhém kole."

Prezident Leonid Kučma v parlamentu také oznámil, že generální prokurátor Gennadij Vasiljev podal demisi, kterou on přijal. Ukrajinská opozice tak dosáhla splnění svého dalšího požadavku.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme