Ukrajinský parlament vyslovil nedůvěru vládě

Ukrajinský parlament napodruhé odhlasoval nedůvěru vládě oficiálního vítěze prezidentských voleb Viktora Janukovyče. Poslanci zároveň navrhli, aby vznikla přechodná vláda národního porozumění. Opozice považuje tento krok za klíčový pro řešení krize v zemi. Zpochybňovaný vítěz Viktor Janukovyč požádal Nejvyšší soud, aby zrušil druhé kolo prezidentských voleb. Má tak stejný požadavek jako opoziční předák Viktor Juščenko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

opoziční poslanci ukrajinského parlamentu | Zdroj: ČTK

Ukrajinský parlament vyslovil nedůvěru vládě zpochybňovaného vítěze prezidentských voleb Viktora Janukovyče. Návrh prošel v tajném hlasování jen o tři hlasy. Parlament také odhlasoval rezoluci požadující, aby demonstranti ukončili blokádu vládních budov. Opozice v čele se svým kandidátem Viktorem Juščenkem blokádu obnovila ráno a úředníci se nemohli dostat do práce.

Jak přímo z Kyjeva telefonuje spolupracovník Radiožurnálu, zpravodaj České televize Miroslav Karas, v tuto chvíli je ještě předčasné, jak se zachová premiér Janukovyč a jeho stoupenci na východě země. V Kyjevě jednají polský a litevský prezident Kwašniewski a Adamkus i vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana s protagonisty současné krize na Ukrajině.

V otázce, co krok poslanců podle ukrajinské ústavy znamená a jak by se měl nyní dosluhující prezident Leonid Kučma zachovat, nepanuje jednoznačná shoda. Podle některých právních expertů by měl vládu rozpustit. Provládní tábor ale tvrdí, že by to bylo protiústavní. Kučma údajně nemůže rozpustit kabinet rok poté, co parlament schválil jeho programové prohlášení.

Leonid Kučma je proti opakování sporného druhého kola prezidentských voleb. Takový postup, který požaduje opozice v čele s neúspěšným kandidátem na prezidenta Viktorem Juščenkem, by Kučma považoval za frašku, ale nebránil by uspořádání nových voleb.

Milan Kopp, Miroslav Karas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme