Ukrajinský premiér Jaceňuk rezignoval, otevřel tak cestu k řešení politické krize

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil, že v úterý odstoupí z funkce ministerského předsedy. Kdo se stane jeho nástupcem, se zatím neví. Jeho odchodem se otevírá cesta k ukončení politické krize v zemi. Jaceňukova vláda totiž v poslední době ztrácela podporu v parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk | Zdroj: Reuters

Odstoupením ukrajinského premiéra vyvrcholil politický spor mezi předsedou vlády a prezidentem Petrem Porošenkem, který vládu kritizoval za pomalost reforem a zhoršení sociální situace v zemi.

Politickou krizi podle Jaceňuka vyvolali jeho konkurenti uměle.

„V zemi se rozvinula politická krize, touha vyměnit jednu osobu zaslepila politiky a ochromila jejich vůli ke skutečným změnám v zemi, ze změn se stal bezmyšlenkovitý běh na místě, nemůžeme dopustit jedno: destabilizaci vlády v době války,“ řekl odstupující premiér.

Arsenij Jaceňuk zároveň dodal, že parlamentní koalice Bloku Petra Porošenka a Lidové fronty nezaniká a obě strany budou v Nejvyšší radě dál spolupracovat.

Mezi Jaceňukovy možné nástupce patří šéf parlamentu Vladimír Grojsman, oděský gubernátor Michail Saakašvili nebo ministryně financí Natálie Jaresková.

Jaceňukova vláda v únoru ustála hlasování o vyslovení nedůvěry. Dvě vládní strany však opustily koalici, kvůli čemuž vláda přišla o většinu v parlamentu.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme