Ukrajinský prezident Janukovyč přijal demisi premiéra Azarova

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč přijal demisi premiéra Mykoly Azarova. Zároveň nařídil všem ministrům, aby setrvali ve svých funkcích, a to do vzniku nové vlády. Do vytvoření nové vlady povede kabinet dosavadní vicepremiér Sergej Arbuzov. Parlament dnes také zrušil na svém mimořádném zasedání devět sporných zákonů, které kritizovala Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nezávislosti v Kyjevě, nacvičování demonstrantů (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kontroverzní a restriktivní zákony tvrdě postihovaly demonstranty na nepovolených shromážděních. Vláda se tak drží dohody, kterou uzavřeli ukrajinský prezident s opozicí dnes v noci. Dopoledne také podal demisi premiér Mykola Azarov.

Vláda se tak snaží vyjít opozici vstříc, aby splnila požadavky, které dojednal prezident Janukovyč s opozicí. Mezi dalšími požadavky je také příprava zákona o amnestii zadržených aktivistů a přijetí odpovědnosti za násilnosti při potlačování mítinků v uplynulých dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální vývoj na Ukrajině sleduje v Kyjevě zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Z provincií přicházejí už několik dní zprávy, že tam situace není jednoduchá. Zatímco v Kyjevě se poslední dva dny obešly bez střetů a srážek s policií, v některých provinčních centrech se svádějí boje o místní administrativy.

Na zákoně o amnestii se však dnes poslanci nedokázali dohodnout. Prezident amnestii podmiňuje tím, že demonstranti musí uvolnit všechny blokované budovy a komunikace, kde přebývají už 69 dní.

EU a Rusko zahájí konzultace o dopadech Východního partnerství na vzájemné vztahy

Číst článek

Opoziční vůdci dnes přijedou na náměstí Nezávislosti a sdělí své stanovisko, zda ústupky jsou dostatečné.

Pravděpodobně však oznámí, že jim to nestačí. Podle opozice je nutná demise celé vlády a vypsání předčasných parlamentních i prezidentských voleb.

„Janukovyč by měl pochopit, že není naším prezidentem, protože nesnáší vlastní národ. Chceme mít v čele státu lidi, kteří si národa váží,“ říká paní Ljuba na Náměstí nezávislosti.

OBRAZEM: Napětí v Kyjevě nepolevuje. Demonstranti chystají další protesty

Číst článek

Tisíce Ukrajinců přijíždějí do Kyjeva vládu naopak podpořit. V Mariánském parku v okolí budovy parlamentu dnes vznikl provládní tábor, asi 10 tisíc Ukrajinců přijelo z Krymu a z východu Ukrajiny. Tito lidé vyslovují podporu vládě odstupujícího premiéra Azarova. Ukrajinci ze západu by se podle nich měli uklidnit a neměli by vyprovokovat násilí vedoucí k rozpadu země.

„Jestliže náš prezident odvolal premiéra, tak asi ví, co dělá. To ale není žádné vítězství opozice,“ upozorňuje student Roman, který přijel z Janukovyčovy bašty v Doněcku. Opozice to paradoxně bere stejně a zůstává na barikádách.

Život na barikádách na náměstí Nezávislosti v Kyjevě | Foto: Filip Jandourek

Protesty na Ukrajině | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Dorazín, Marína Dvořáková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme