Ukrajinský prezident představil plán rozvoje země, v roce 2020 chce požádat o členství v EU

Ukrajinský prezident Petro Porošenko má plán rozvoje pro svou zemi. Jmenuje se Strategie 2020 a představil ho na své první velké tiskové konferenci. Má jít o sérii reforem sociálních, ekonomických, ale i právních. Jejich cílem je, aby Ukrajina mohla do šesti let - v roce 2020 - požádat o členství v Evropské unii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko představil na konference plán rozvoje země

Ukrajinský prezident Petro Porošenko představil na konference plán rozvoje země | Zdroj: Reuters

Petro Porošenko ale úplně konkrétní nebyl. Zmínil několik bodů, jako je decentralizace, soudní nebo daňová reforma nebo boj s korupcí.

Tato témata rezonují ukrajinskou společností už od začátku Majdanu. Vypracovat paragrafové znění konkrétních zákonů ale bude nějakou dobu trvat. Úkol to bude především pro nový parlament, který vzejde z voleb na konci října.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravovaných reformách ukrajinského prezidenta Petra Porošenka mluví publicista Bohdan Kopčák

„Podle Porošenka je nutné reformovat celý vztah mezi podnikateli, státní správou a občany. Nejpalčivější stav je v justici, u policie a bezpečnostních složek. Na Ukrajině nikdo nedůvěřuje justici a soudům. Panuje přesvědčení, že peníze jsou základem pro správné soudní rozhodnutí, a ne to, kdo má pravdu,“ říká publicista Bohdan Kopčák.

Prezident ve svém projevu apeloval na lidi, aby tyto reformy podpořili, i když často mohou znamenat krátkodobé zhoršení životní úrovně, protože jedinou alternativou je budoucnost v područí Moskvy.

Lidé budou mít hlouběji do kapsy

Běžný člověk bude mít mnohem hlouběji do kapsy, což je vidět už teď. Některé změny na nový parlament totiž nečekají a třeba centrální vláda potýkající se s rozkradenou státní kasou končí s dotacemi plynu pro domácnosti.

Cena pro koncové spotřebitele totiž byla nižší než čtvrtina nákupní ceny na rusko-ukrajinské hranici. Teď tedy postupně roste, úplná deregulace je plánovaná až na rok 2017. I tak už ale domácnosti zaplatí o 100 procent více než za předchozího režimu. A zdražení bude pokračovat.

Ovládne Porošenkova strana parlament?

Podobných změn a utahování opasků čeká Ukrajince celá řada. Ale navzdory tomu se podle předvolebních průzkumů těší Blok Petra Porošenka velké popularitě. Podle průzkumů očekává zisk asi 45 procent voličů a mohl by ovládnout parlament.

Lidé oceňují, že s nimi jejich prezident mluví otevřeně, a zatím se zdá, že mu mandát k reformám ve volbách dají.

Na velké tiskové konferenci se ukrajinští novináři mohli vůbec poprvé hlavy státu ptát, na co chtěli. Nešlo o žádné předpřipravené a předdomluvené dotazy, jak tomu bylo za předchozího režimu. A tak Porošenko musel odpovídat i třeba na dotaz, zda protežuje svého syna, který kandiduje do parlamentu.

Ukrajinský prezident by v těchto otevřených setkáních rád v pravidelných intervalech pokračoval a doufá, že tak založí novou demokratickou tradici.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme