Ukrajinský prezident představil plán rozvoje země, v roce 2020 chce požádat o členství v EU

Ukrajinský prezident Petro Porošenko má plán rozvoje pro svou zemi. Jmenuje se Strategie 2020 a představil ho na své první velké tiskové konferenci. Má jít o sérii reforem sociálních, ekonomických, ale i právních. Jejich cílem je, aby Ukrajina mohla do šesti let - v roce 2020 - požádat o členství v Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko představil na konference plán rozvoje země | Zdroj: Reuters

Petro Porošenko ale úplně konkrétní nebyl. Zmínil několik bodů, jako je decentralizace, soudní nebo daňová reforma nebo boj s korupcí.

Tato témata rezonují ukrajinskou společností už od začátku Majdanu. Vypracovat paragrafové znění konkrétních zákonů ale bude nějakou dobu trvat. Úkol to bude především pro nový parlament, který vzejde z voleb na konci října.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravovaných reformách ukrajinského prezidenta Petra Porošenka mluví publicista Bohdan Kopčák

„Podle Porošenka je nutné reformovat celý vztah mezi podnikateli, státní správou a občany. Nejpalčivější stav je v justici, u policie a bezpečnostních složek. Na Ukrajině nikdo nedůvěřuje justici a soudům. Panuje přesvědčení, že peníze jsou základem pro správné soudní rozhodnutí, a ne to, kdo má pravdu,“ říká publicista Bohdan Kopčák.

Prezident ve svém projevu apeloval na lidi, aby tyto reformy podpořili, i když často mohou znamenat krátkodobé zhoršení životní úrovně, protože jedinou alternativou je budoucnost v područí Moskvy.

Lidé budou mít hlouběji do kapsy

Běžný člověk bude mít mnohem hlouběji do kapsy, což je vidět už teď. Některé změny na nový parlament totiž nečekají a třeba centrální vláda potýkající se s rozkradenou státní kasou končí s dotacemi plynu pro domácnosti.

Cena pro koncové spotřebitele totiž byla nižší než čtvrtina nákupní ceny na rusko-ukrajinské hranici. Teď tedy postupně roste, úplná deregulace je plánovaná až na rok 2017. I tak už ale domácnosti zaplatí o 100 procent více než za předchozího režimu. A zdražení bude pokračovat.

Ovládne Porošenkova strana parlament?

Podobných změn a utahování opasků čeká Ukrajince celá řada. Ale navzdory tomu se podle předvolebních průzkumů těší Blok Petra Porošenka velké popularitě. Podle průzkumů očekává zisk asi 45 procent voličů a mohl by ovládnout parlament.

Lidé oceňují, že s nimi jejich prezident mluví otevřeně, a zatím se zdá, že mu mandát k reformám ve volbách dají.

Na velké tiskové konferenci se ukrajinští novináři mohli vůbec poprvé hlavy státu ptát, na co chtěli. Nešlo o žádné předpřipravené a předdomluvené dotazy, jak tomu bylo za předchozího režimu. A tak Porošenko musel odpovídat i třeba na dotaz, zda protežuje svého syna, který kandiduje do parlamentu.

Ukrajinský prezident by v těchto otevřených setkáních rád v pravidelných intervalech pokračoval a doufá, že tak založí novou demokratickou tradici.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme