Ukrajinský prezident Viktor Juščensko odvolal vládu

Ukrajina nemá vládu. Dnes ji v čele s premiérkou Julií Tymošenkovou odvolal ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Ukrajina se tak poprvé od oranžové revoluce dostala do první velmi vážné krize. Nový kabinet se pokusí sestavit gubernátor Dněpropetrovské oblasti Jurij Jechanurov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko a Julia Tymošenková | Zdroj: ČTK

Odvolat vládu se rozhodl prezident Viktor Juščenko podle svých slov kvůli dvěma důvodům. V kabinetu postrádal velitelského ducha a také už nemohl snést neustálé spory s ministry.

Odvolání ukrajinské vlády předcházel dnešní odchod dvou vysoce postavených členů administrativy ukrajinského prezidenta - šéfa vlivné bezpečnostní rady státu Petra Porušenka a vicepremiéra Mikoly Tomenka, kteří odešli v souvislosti s vládní krizí.

Bývalý oligarcha Porušenko rezignoval kvůli obvinění z braní úplatků. Odstoupil prý proto, aby nebránil oficiálnímu vyšetření údajné korupce ve vládě.

Podle politologů mohou za krizi na Ukrajině zejména ekonomické zájmy různých podnikatelských skupin naopjených na jednotlivé členy vlády, včetně dnes už bývalé premiérky Tymošenkové. Sestavením nového kabinetu pověřil prezident Juščenko dosavadního gubernátora Dněpropetrovské oblasti Jurije Jechanurova.

Petr Vavrouška, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme