Portugalsko 2:1 Česko

Ukrajina v úterý vypravila další tři lodě s potravinami, navzdory ruskému pozastavení dohody

Z ukrajinských přístavů v úterý okolo poledne místního času vypluly další tři lodě se zemědělskými produkty. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na koordinační centrum, které zaštiťuje plavbu lodí převážejících obilí a další potraviny přes Černé moře. Už v pondělí opustilo ukrajinské přístavy 12 lodí, přestože Rusko o víkendu oznámilo, že pozastavuje svoji účast v dohodě, která umožnila obnovit zastavený export obilí přes Černé moře.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci koordinačního centra míří k lodi v Bosporském  průlivu, kterým prochází i lodě z Ukrajiny.

Zaměstnanci koordinačního centra míří k lodi v Bosporském průlivu, kterým proplouvají i lodě z Ukrajiny | Zdroj: Reuters

Pokračující vývoz obilí z Ukrajiny se snaží Kyjev zajistit společně s Tureckem a OSN, které se také podílejí na chodu koordinačního centra sídlícího v Istanbulu.

Centrum podle Reuters uvedlo, že s plavbou tří lodí, které byly vypraveny v úterý, souhlasí ukrajinská a turecká delegace i zástupci OSN, a že ruská delegace o ní byla informována.

Rusko pozastaví plavbu bezpečným koridorem v Černém moři. Kreml reaguje na sobotní útok dronů

Číst článek

Koordinátor OSN pro černomořskou obilnou iniciativu Amir Abdulla pokračuje ve vyjednávání se všemi stranami dohod a snaží se je přesvědčit k návratu k plné účasti na obilné iniciativě, sdělilo také centrum.

Pokračující vývoz

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v úterý uvedl, že aby mohl vývoz pokračovat, musejí být vyřešeny určité problémy, a připomněl v této souvislosti problém s vývozem ruského obilí a hnojiv.

Rusko už v minulých měsících obilnou dohodu kritizovalo a tvrdilo, že její část týkající se usnadnění exportu ruských hnojiv a potravin se nedodržovala. V sobotu pak oznámilo, že účast pozastavuje kvůli útoku, který podle něj Ukrajina provedla na ruskou Černomořskou flotilu v přístavu Sevastopol.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme