Ukrajinský soud neuznal stížnosti na opakované volby

Ukrajinský nejvyšší soud zamítl všechny čtyři stížnosti, které předložil tým poraženého prezidentského kandidáta Viktora Janukovyče. Ten poukazoval na údajné porušování zákonů při nedělním opakovaném druhém kole prezidentských voleb. Západní pozorovatelé volby označili za spravedlivé a svobodné. Stejný postoj zaujalo i ukrajinské ministerstvo zahraničí. Po sečtení všech hlasů zvítězil vůdce opozice Viktor Juščenko s 52 procenty hlasů, pro jeho rivala se vyslovilo 44 procent voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Janukovyč | Zdroj: ČTK

Viktor Janukovyč tvrdí, že to byl tentokrát Juščenko, kdo získal na tři miliony hlasů podvodem. V průběhu hlasování podle něj došlo k porušení ukrajinské ústavy i lidských práv.

Janukovyč ostře odmítl hodnocení zahraničních pozorovatelů, kteří volby označili za demokratické. "Pozorovatelé by se měli vždy držet faktů. Pokud tato fakta neznají, tak to nejsou žádní pozorovatelé, protože jen slepý člověk nevidí, ke kolika porušením zákona došlo v den voleb. Ukrajinský národ by si sám měl udělat obrázek o tom, jací to jsou pozorovatelé," prohlásil po nedělním hlasování poražený kandidát na prezidenta.

Marika Táborská, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme