Ukrajinský soud odložil projednávání další kauzy Tymošenkové

Ukrajinský soud o měsíc odložil projednávání dalšího případu bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové, která se momentálně léčí v nemocnici. Hlavní líčení bez ní nemůže proběhnout, proto bylo odročeno na 25. června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v charkovské nemocnici ukazuje modřiny, které jí údajně způsobili dozorci | Zdroj: ČTK

Ukrajinský premiér Mykola Azarov nabídl EU, aby se podílela na hledání řešení celé kauzy. Podle europoslance Libora Roučka by Evropa neměla odmítat žádný způsob, jak dosáhnout propuštění Tymošenkové.

„Jsem toho názoru, že je potřeba využít každou příležitost, aby Julija Tymošenková vyšla z vězení a abychom se mohli soustředit na budování silného partnerství mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Není v našem zájmu, aby Ukrajina byla vytlačována někam dál a dál na Východ, protože východní soused na to rád čeká,“ myslí si Rouček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odročeném soudu mluvil ve Světě o jedné publicista Bohdan Kopčák, který se věnuje Ukrajině

Kauza Julije Tymošenkové podle něj souvisí s parafováním ratifikační smlouvy.

„Právě z důležitosti významu strategických vztahů mezi Evropskou unií a Ukrajinou byla dohodnuta smlouva o asociaci. Ta smlouva byla parafována, to znamená po technické stránce, ale nebyla podepsána politiky a samozřejmě nebyla ratifikována. Takže teď jsme v situaci, kdy máme smlouvu parafovanou, ale máme mnohem dál k podpisu. Dokud Julija Tymošenková bude ve vězení, není sebemenší šance a ochota smlouvu podepsat,“ dodává Rouček.

Asociační dohoda je podle publicisty Bohdana Kopčáka pro Ukrajinu velice důležitá:

„V tamním předvolebním boji i politice se s touto smlouvou dlouhodobě operuje, protože pro současnou vládu i prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče by to byl bezesporu úspěch, kdyby již parafovaná smlouva byla podepsána.“

Podle Kopčáka ale nejde jen o to, aby byla Tymošenková propuštěna z vězení, ale zda se bude moci účastnit podzimních voleb. Podle ukrajinských zákonů se osoba, která byla odsouzená k sedmiletému trestu, nemůže účastnit voleb. Tymošenková by tuto ambici měla.

Podle předvolebního vývoje preferencí na Ukrajině si poměrně dobře vede vládní Strana regionu.

„I když ty průzkumy kolísají a nejsou moc relevantní, protože často jsou ovlivněny zadavatelem, takže vládní strana ukrajinského prezidenta si víceméně udržuje stabilní pozice, ale na vzestupu je i opoziční blok kolem Arsenije Jaceňuka, se kterým spolupracuje i strana Tymošenkové. Jsou tam i nové politické síly kolem boxera Vitalije Klička, takže je možné, že i nové poltické síly zamíchají kartami nebo na sebe stáhnou část přízně voličů,“ říká Kopčák.

Tymošenková byla odsouzena k sedmiletému trestu za nevýhodné smlouvy na dodávky plynu z Ruska.

Michaela Vydrová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme