Ukrajinský soud rozhoduje o dalším osudu Ukrajiny

Dopoledne začalo v Kyjevě velmi sledované zasedání nejvyššího soudu Ukrajiny. Ten dnes bude posuzovat žaloby opozičního prezidentského kandidáta Viktora Juščenka na neregulérnost voleb a také na vyhlášení Centrální volební komise Viktora Janukovyče prezidentem. Verdikt soudu může zásadně ovlivnit další dění v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání o situaci na Ukrajině | Zdroj: ČTK

Před budovou soudu se sešly tisícovky příznivců obou táborů, jak opozice, tak proruského zatím ještě premiéra Janukovyče. Je možné, že dnes se ale definitivního verdiktu soudu nedočkají. Posouzení žalob může trvat i několik dnů. Právníci Viktora Juščenka požadují, aby soud prohlásil celé druhé kolo voleb za neplatné anebo aby rozhodl po opakování voleb v okresech, kde byly zaznamenány největší podvody při hlasování.

Podle expertů nemá ale nejvyšší soud pravomoc o nových volbách rozhodnout, může ale například potvrdit, že centrální volební komise porušila volební zákon. Možná je varianta, že soudci dojdou k závěru, že ústřední volební komise v ničem neselhala a nijak volební zákon neporušila. Viktora Janukovyče by potom s největší pravděpodobností čekala přísaha a inaugrace novým prezidentem prezidentem Ukrajiny.

Rozdělení Ukrajiny je nepřijatelné, prohlásil to dnes dosluhující ukrajinský prezident Leonid Kučma na setkání s guvernéry východoukrajinských separatistických regionů a premiérem Viktorem Janukovyčem. Ruskojazyčné regiony na východě země hrozí vyhlášením společné autonomní oblasti, pokud se po sporných volbách hlavy státu stane prezidentem prozápadní opoziční politik Viktor Juščenko. Jednání se zúčastnil také premiér Krymu, který má jako jediný z ukrajinských oblastí postavení autonomní republiky. O východoukrajinském separatizmu má podle některých zdrojů debatovat zítra Sněmovna.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme