Ukrajinští politici si najímají americké lobbisty. Miliardové částky posílají přes Belize

Ukrajinští politici za poslední tři roky převedli na konta amerických lobbistů dvě miliardy dolarů (asi 46 miliard korun). Tvrdí to ukrajinský zpravodajský server Novoje Vremja. Nejaktivnější je prý v tomto směru vůdkyně strany Vlast a bývalá premiérka Julija Tymošenková a nezaostává ani kancelář prezidenta Petra Porošenka.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | Zdroj: Reuters

Najímání lobbistů v zámoří přitom ukrajinští politici skrývají a pracují se svými americkými kontakty prostřednictvím nejrůznějších fondů a veřejných organizací, píše ukrajinský server. Uvádí, že své informace čerpá z finančních výkazů amerických lobbistických firem, které jsou ze zákona povinny předkládat tyto dokumenty úřadům USA.

USA, Belize, Lotyšsko

Dvě velké americké lobbistické firmy Wiley Rein a MKW Group například podle serveru spolupracují se společností Aveiro, která má ukrajinské vedení, jejím sídlem je Belize a účty má v Lotyšsku.

Společnost Wiley Rein přes Aveiro zprostředkovala setkání členů vedení strany Vlast se zahraničním výborem amerického Senátu, píše Novoje Vremja.

Lobbisté z firmy Barbour Griffith&Rogers Group (BGR) údajně dostali zakázku od společnosti Ukraine Investment Alliаnce, za níž stojí zástupce šéfa Porošenkovy kanceláře Dmytro Šymkiv. Představitelé BGR se prý setkávali i s nejmenovaným "přítelem prezidenta".

Nic neobvyklého

Využívání amerických lobbistů bylo časté i v éře bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Platby za své služby od Janukovyče dostával podle amerických a ukrajinských médií i Paul Manafort, který do loňského srpna působil jako šéf volebního týmu Donalda Trumpa.

Manafort údajně také vypracoval strategický plán propagace režimu ruského prezidenta Vladimira Putina na východě i západě Evropy a v postsovětských zemích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme