Ukrajinští poslanci se nedohodli na změně volebního zákona

Krachem skončilo zasedání ukrajinského parlamentu. Poslanci měli přijmout zásadní změny volebního zákona a schválit nezbytné politické reformy před opakováním druhého kola prezidentských voleb, které proběhne 26. prosince. Zasedání ale skončilo bez jakéhokoliv výsledku a další se má konat až za deset dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

opoziční poslanci ukrajinského parlamentu | Zdroj: ČTK

Nejvyšší soud dal včera zapravdu opozici a zrušil výsledky druhého kola hlasování kvůli hrubému a systematickému porušení volebních pravidel. Znovu se tak utkají vůdce opozice Viktro Juščenko a premiér Viktor Janukovyč.

Požadavky opozice na změnu volebního zákona měly zabránit opětnému zfalšování voleb. Komunisté a provládní frakce slíbily, že budou hlasovat pro změny zákona výměnou za to, že opozice podpoří ústavní reformu o přerozdělení pravomocí.

Dohoda však ztroskotala poté, co stoupenci Viktora Juščenka řekli, že o ústavních změnách budou uvažovat až po hlasování 26. prosince. Předseda parlamentu Volodymyr Lytvyn zasedání ukončil s tím, že všechny předběžné dohody byly porušeny, a proto není důvod, aby parlament zasedal.

Opozice požaduje rozpuštění ústřední volební komise, která volby falšovala, a demisi vlády. Připravuje se zároveň na převzetí moci. "Před námi je velký kus práce, ale věřím, že budeme úspěšní. Naše úmysly jsou čisté, jsme profesionálové a víme, jak si počínat," prohlásil Viktor Juščenko.

Janukovyč v prohlášení předaném tisku dnes potvrdil, že se nového druhého kola prezidentských voleb zúčastní. O jeho opakování rozhodl v pátek ukrajinský nejvyšší soud a Ústřední volební komise dnes oficiálně oznámila, že se uskuteční 26. prosince. Termín však musí schválit parlament.

"Jsem si jist, že rozhodnutí nejvyššího soudu porušuje ukrajinskou ústavu a že soud rozhodoval pod tlakem ulice. Nemám však na výběr jinou možnost, než kandidovat znovu a vyhrát," uvedl Janukovyč v prohlášení.

Napjatá zůstává situace na východě Ukrajiny. V Charkově se koná celorepublikový sjezd poslanců městských rad, který opozice považuje za provokaci připravenou současnou vládou. Sjezdu se totiž účastní především poslanci podporující premiéra Janukovyče.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme