Ukrajinští separatisté odmítají předčasné volby, podle nich zašel konflikt příliš daleko

Premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko odmítá předčasné místní volby. Ty navrhl ukrajinský prezident Petro Porošenko jako součást smírných kroků, které by měly vést k ukončení násilí na východě země. Podle proruských separatistů je to příliš málo a pozdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce ukrajinských separatistů Alexandr Zacharčenko | Zdroj: Reuters

Nechceme být pod kyjevskou vládou, dávají jasně najevo proruští povstalci v neformálních rozhovorech.

Příslib zvláštního postavení doněckého regionu stejně jako amnestii pro povstalce odmítají s tím, že konflikt zašel už příliš daleko a smíření s kyjevskou vládou není možné.

Separatisté, kteří o sobě mluví jako o bojovnících za svobodu, se odmítají vzdát. Ukrajinskou armádu označují za fašistickou. Zbraně se navíc dostaly do rukou i lidem, kteří by v normálním životě nejspíš neměli moc příležitostí k uplatnění, ukončení bojů proto není v jejich zájmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Doněcku sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Oficiálně trvá klid zbraní. Nestřílí se tak často, jako o víkendu. Ale stále jsou občas slyšet exploze směrem od doněckého letiště, nad kterým má kontrolu ukrajinská armáda. V bojích o letiště dnes podle prohlášení radnice zemřeli nejméně dva lidé.

„Necítím se být Ukrajinkou. Nechci být pod vládou, která připravila o život tolik dětí – jen ve Slavjansku jich bylo víc než 150,“ říká lékařka Olga z Doněcku.

Kyjev směřuje k EU, lidé na východní Ukrajině to odmítají a chtějí se odtrhnout

Číst článek

Pravdivost podobných obvinění se ovšem nedá ověřit. Konflikt na sebe vzal z velké části podobu propagandistické války, kdy se obě strany navzájem osočují ze zabíjení nevinných. OSN každopádně uvádí, že na Ukrajině už letos kvůli konfliktu zemřelo přes 3000 osob.

Státní školy v Doněcku zůstávají zavřené, učit se děti mají až od října. Některé soukromé školy ovšem v provozu jsou.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme