Ukrajinu čekají opakované prezidentské volby

Ukrajinci budou v neděli znovu rozhodovat o novém prezidentovi země. Vybírat budou opět mezi opozičním kandidátem Viktorem Juščenkem a premiérem Viktorem Janukovyčem. Výsledky listopadového druhého kola voleb zrušil po protestech opozice ukrajinský nejvyšší soud, a to kvůli hrubému porušení volebního zákona a manipulaci s hlasy voličů. Na regulérnost hlasování bude nyní dohlížet přes 10 tisíc zahraničních pozorovatelů. Ukrajinský ústavní soud v sobotu prohlásil za protiústavní jednu ze změn volebního zákona, které nedávno přijal parlament ve snaze předejít podvodům při opakovaném hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební shromáždění v Kyjevě | Foto: EPA

Na Ukrajinu přijelo více než 10 tisíc zahraničních pozorovatelů, nejvíce z Polska, kolem dvou tisíc. Zahraniční pozorovatel tak bude přítomen v každé třetí volební místnosti. Ukrajinský ústavní soud ale necelých 24 hodin před začátkem hlasování rozhodl, že volit mohou i lidé doma - jde o osoby se závažným zdravotním postižením. Tento průkaz má asi milion a půl voličů. Podle ukrajinské opozice jde o poslední pokus, jak ovlivnit výsledek voleb.

Předvolební průzkumy favorizují jako vítěze opakovaných prezidentských voleb opozičního kandidáta Viktora Juščenka. Před premiérem Viktorem Janukovyčem vede asi o 15 procentních bodů.

Zatímco na západě země, a především v ukrajinské metropoli Kyjevě, má jasnou podporu vůdce "oranžové revoluce" Juščenko, východ Ukrajiny nadále dává své sympatie premiéru Janukovyčovi. V Doněcku se o tom přesvědčil také zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

příznivci premiéra Janukovyče | Foto: EPA

V Doněcku, průmyslovém centru východní Ukrajiny, oranžová barva opozice doslova neexistuje. Na ulicích, autech nebo na oblečení místních obyvatel vlají výhradně modrobílé stužky - symbol provládního kandidáta Viktora Janukovyče. Ten má téměř 80procentní podporu u horníků v Doněcké oblasti. Ti se obávají, že s příchodem Juščenka na post prezidenta by mohli přijít o práci. Podle nich by se snažil zavřít tamní hnědouhelné doly.

Navíc podle neoficiálních údajů pracuje v sousedním Rusku až několik milionů lidí z východních regionů Ukrajiny. Vítězství Juščenka by podle nich přineslo i ochlazení vztahů s Ruskou federací, a oni by mohli o svá zaměstnání přijít.

Premiér Janukovyč ještě pár minut před vypršením předvolební kampaně nabídl Juščenkovi sepsání memoranda o tom, co se bude dít po nedělních volbách, jakým způsobem uklidnit právě obyvatelstvo v regionech. Opoziční lídr se k této výzvě zatím nevyjádřil.

Martin Dorazín, Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme