Ukrajinu čekají opakované prezidentské volby

Ukrajinci budou v neděli znovu rozhodovat o novém prezidentovi země. Vybírat budou opět mezi opozičním kandidátem Viktorem Juščenkem a premiérem Viktorem Janukovyčem. Výsledky listopadového druhého kola voleb zrušil po protestech opozice ukrajinský nejvyšší soud, a to kvůli hrubému porušení volebního zákona a manipulaci s hlasy voličů. Na regulérnost hlasování bude nyní dohlížet přes 10 tisíc zahraničních pozorovatelů. Ukrajinský ústavní soud v sobotu prohlásil za protiústavní jednu ze změn volebního zákona, které nedávno přijal parlament ve snaze předejít podvodům při opakovaném hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební shromáždění v Kyjevě | Foto: EPA

Na Ukrajinu přijelo více než 10 tisíc zahraničních pozorovatelů, nejvíce z Polska, kolem dvou tisíc. Zahraniční pozorovatel tak bude přítomen v každé třetí volební místnosti. Ukrajinský ústavní soud ale necelých 24 hodin před začátkem hlasování rozhodl, že volit mohou i lidé doma - jde o osoby se závažným zdravotním postižením. Tento průkaz má asi milion a půl voličů. Podle ukrajinské opozice jde o poslední pokus, jak ovlivnit výsledek voleb.

Předvolební průzkumy favorizují jako vítěze opakovaných prezidentských voleb opozičního kandidáta Viktora Juščenka. Před premiérem Viktorem Janukovyčem vede asi o 15 procentních bodů.

Zatímco na západě země, a především v ukrajinské metropoli Kyjevě, má jasnou podporu vůdce "oranžové revoluce" Juščenko, východ Ukrajiny nadále dává své sympatie premiéru Janukovyčovi. V Doněcku se o tom přesvědčil také zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

příznivci premiéra Janukovyče | Foto: EPA

V Doněcku, průmyslovém centru východní Ukrajiny, oranžová barva opozice doslova neexistuje. Na ulicích, autech nebo na oblečení místních obyvatel vlají výhradně modrobílé stužky - symbol provládního kandidáta Viktora Janukovyče. Ten má téměř 80procentní podporu u horníků v Doněcké oblasti. Ti se obávají, že s příchodem Juščenka na post prezidenta by mohli přijít o práci. Podle nich by se snažil zavřít tamní hnědouhelné doly.

Navíc podle neoficiálních údajů pracuje v sousedním Rusku až několik milionů lidí z východních regionů Ukrajiny. Vítězství Juščenka by podle nich přineslo i ochlazení vztahů s Ruskou federací, a oni by mohli o svá zaměstnání přijít.

Premiér Janukovyč ještě pár minut před vypršením předvolební kampaně nabídl Juščenkovi sepsání memoranda o tom, co se bude dít po nedělních volbách, jakým způsobem uklidnit právě obyvatelstvo v regionech. Opoziční lídr se k této výzvě zatím nevyjádřil.

Martin Dorazín, Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme