Ulice Bejrútu obchází před prezidentskými volbami strach

Libanonská vláda hodlá i přes tíživou atmosféru uspořádat za čtyři dny prezidentské volby. Po včerejším atentátu na jednoho z prozápadních poslanců, při kterém přišlo o život nejméně devět lidí, přitom v zemi panuje velké napětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky po atentátu v Bejrútu | Foto: AFP

Jak z Bejrútu hlásí zpravodaj Radiožurnálu, ulice libanonského hlavního města jsou poloprázdné a kdo nemusí, neopouští dveře domova nebo alespoň své kanceláře.

I ti členové parlamentu, kteří ještě měli na svých vozech označení poslanců, je už sundali. V Libanonu jsou ale tváře zákonodárců dobře známé, a tak kdo je uvidí, snaží se rychle odejít na co největší vzdálenost.

Mezi lidmi panuje strach. "Kéž by nedošlo k občanské válce, protože jsme tady zažili kruté věci, to si snad nikdo nedovede představit," říká jeden z kolemjdoucích.

Na znamení smutku po smrti poslance Antoine Ghaního, který je již sedmým protisyrským politikem zavražděným od atentátu na bývalého premiéra Rafíka Harírího v roce 2005, byly dnes uzavřeny banky, školy a vládní úřady.

Libanonsko-syrské vztahy se prudce ochladily. Sýrie sice včerejší atentát ostře odsoudila, ale provládní politici ji i přesto obviňují ze zorganizování útoku. Sýrie společně s Íránem stojí za opozičním radikálním šíitským hnutím Hizballáh.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme