'Ulice budou vždycky naše!' Katalánské odbory vyhlásily na úterý celonárodní stávku

Tisíce lidí demonstrovaly v Barceloně i dalších katalánských městech svůj odpor k policejnímu násilí. Po zásazích státní policie a národní gardy při nedělním referendu o nezávislosti zaregistrovalo katalánské ministerstvo zdravotnictví 844 zraněných. Lidé se snažili zabránit těžkooděncům v zabavování uren a hlasovacích lístků. Policisté je sráželi ze schodů, kopali a bili obušky.

Obrazem Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský tisk lže, chceme nezávislost, ulice budou vždycky naše. Taková hesla skandovalo několik tisíc hlavně studentů v pondělí odpoledne nejdřív před univerzitou a pak také na náměstí Plaza de Catalunya v centru Barcelony.

Když nad městem kroužil policejní vrtulník, zvedli demonstranti ruce se vztyčenými prostředníčky v hanlivém gestu a křičeli: Vrazi!"

Obnovte dialog, vyzvala Evropská komise španělskou a katalánskou vládu

Číst článek

Podobná, ale mnohem méně početná shromáždění se odehrála i na jiných místech Katalánska. Regionální vláda vyzvala Madrid ke stažení tisíců příslušníků státní policie a Národní gardy z katalánského území.

Vláda premiéra Rajoye ale do Barcelony vzkázala, že policejní posily zůstanou na místě, dokud bude potřeba. Katalánské odbory a vlastenecké organizace vyzvaly k demonstraci odporu proti policejnímu násilí a vyhlásily na úterý celonárodní stávku.

Evropská komise vyzvala španělskou i katalánskou vládu k návratu od konfrontace k dialogu. O vyšetření násilí při hlasování požádala španělskou vládu Komise OSN pro lidská práva. 

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme