'Ulice budou vždycky naše!' Katalánské odbory vyhlásily na úterý celonárodní stávku

Tisíce lidí demonstrovaly v Barceloně i dalších katalánských městech svůj odpor k policejnímu násilí. Po zásazích státní policie a národní gardy při nedělním referendu o nezávislosti zaregistrovalo katalánské ministerstvo zdravotnictví 844 zraněných. Lidé se snažili zabránit těžkooděncům v zabavování uren a hlasovacích lístků. Policisté je sráželi ze schodů, kopali a bili obušky.

Obrazem Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský tisk lže, chceme nezávislost, ulice budou vždycky naše. Taková hesla skandovalo několik tisíc hlavně studentů v pondělí odpoledne nejdřív před univerzitou a pak také na náměstí Plaza de Catalunya v centru Barcelony.

Když nad městem kroužil policejní vrtulník, zvedli demonstranti ruce se vztyčenými prostředníčky v hanlivém gestu a křičeli: Vrazi!"

Obnovte dialog, vyzvala Evropská komise španělskou a katalánskou vládu

Číst článek

Podobná, ale mnohem méně početná shromáždění se odehrála i na jiných místech Katalánska. Regionální vláda vyzvala Madrid ke stažení tisíců příslušníků státní policie a Národní gardy z katalánského území.

Vláda premiéra Rajoye ale do Barcelony vzkázala, že policejní posily zůstanou na místě, dokud bude potřeba. Katalánské odbory a vlastenecké organizace vyzvaly k demonstraci odporu proti policejnímu násilí a vyhlásily na úterý celonárodní stávku.

Evropská komise vyzvala španělskou i katalánskou vládu k návratu od konfrontace k dialogu. O vyšetření násilí při hlasování požádala španělskou vládu Komise OSN pro lidská práva. 

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme