Ultimátum egyptské armády vypršelo, v zemi údajně začal vojenský převrat

V Egyptě prý začal vojenský puč. Tvrdí to bezpečnostní poradce tamního prezidenta Mursího. Zároveň řekl, že uchvácení moci se neobejde bez velkého krveprolití. Dvoudenní armádní ultimátum na uzavření politické dohody v Egyptě skončilo v 17 hodin, Mursí nadále odmítá odstoupit. Jeho stoupenci i odpůrci v ulicích egyptských měst napjatě očekávají, jak se armáda zachová. V zemi mezitím přibývá střetů mezi znepřátelenými tábory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na káhirském náměstí Tahrír proti prezidentovi Mursímu protestují tisíce Egypťanů | Zdroj: Reuters

„Raději padnout při obraně demokracie, než se nechat odsoudit dějinami," vzkázal úřad egyptského prezidenta krátce předtím, než uběhlo 48hodinové ultimátum, které mu dala armáda.

Před jedním z paláců Muhammada Mursího dnes defilovaly stovky vojáků s obrněnými auty. Mursí a několik členů vedení vládního Muslimského bratrstva údajně nesmí vycestovat ze země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Káhiře sleduje situaci blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Egyptský prezident už prý také nemůže zasahovat do rozhodování v Egyptě. Podle americké stanice CNN to tvrdí vládní list Al-Ahrám.

Armáda to ještě neoznámila. Od začátku krize navíc tvrdí, že o žádný převrat nejde.

Egyptský prezident nicméně krátce po vypršení ultimáta varoval před jakýmkoli jiným scénářem, než jaký nastínil ve svém včerejším projevu.

Zahrnuje sestavení koaliční vlády a nezávislou komisi pro úpravu ústavy. S tím se ale miliony lidí, kteří proti němu demonstrovali, určitě nesmíří.

Egyptský prezident Mursí neodstoupí. V Káhiře zemřelo při střetech přes 20 lidí

Číst článek

Mursího odpůrci na egyptských náměstích věří tomu, že armádní scénář bude zahrnovat jeho odchod z funkce prezidenta a vypsání voleb.

Ještě hodiny před vypršením ultimáta se generál Sísí snažil obě strany, tedy zástupce Muslimského bratrstva a opozice, přimět k setkání a ke společnému řešení krize. Obě strany ale zůstaly neústupné.

Náměstí Tahrír v Káhiře je plné stoupenců opozice, ve čtvrti Heliopolis zase čekají na další kroky armády desítky tisíc stoupenců prezidenta Mursího.

Egyptský ministr obrany, generál Sísí (archivní foto) | Foto: Reuters

Armáda mezitím rozmístila vojáky kolem budovy státní televize. Připravuje se tak na nepokoje, které mohou po vypršení ultimáta nastat.

Uzavírá také kasárna, ze kterých dnes Mursí úřadoval. Komplex podle agentury Reuters armáda opevňuje a natahuje kolem něj ostnané dráty.

Objevily se informace, že se vojenské jednotky posouvají směrem k místu, kde demonstrují příznivci prezidenta. Armáda to ale popírá.

Plán řešení současné politické krize mají po jednání se špičkami ozbrojených sil představit zástupci hlavních náboženských komunit - muslimů i křesťanů - a opoziční předák Muhammad Baradej.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme