Ultranacionalističtí ministři srbské vlády podali demisi

Ministři za ultranacionalistickou Srbskou radikální stranu (SRS) Vojislava Šešelje dnes odstoupili ze srbské vlády. Uprostřed sporů mezi demokratickým táborem a socialisty o personálním složení příští srbské vlády dnes Socialistická strana Srbska (SPS) navrhla umírněného Milomira Miniče na funkci srbského premiéra. Demokratická opozice Srbska (DOS) navrhla na post vicepremiéra Nebojšu Čoviče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle komuniké SRS Šešelj a Dragan Todorovič rezignovali na své funkce místopředsedů srbské vlády a spolu s nimi odstoupilo 13 ministrů za SRS, která byla dosud součástí srbské vládní koalice spolu se SPS a Jugoslávskou levicí (JUL) Miloševičovy manželky Mirjany Markovičové.

"5. října došlo v Srbsku k puči a srbská vláda ztratila kontrolu nad institucemi, zvláště policií," uvádí se v komuniké SRS v narážce na bouřlivou demonstraci, která způsobila pád Miloševičova režimu. "Srbská vláda již nemá žádný mocenský nástroj a nemůže vést svou vnitřní politiku," uvádí komuniké a dodává, že SRS "rozhodně nechce být účastníkem puče, který zavádí metodu násilného získávání moci" v Srbsku.

K demisi ministrů za SRS dochází po dohodě mezi SPS, DOS a Srbským hnutím obnovy (SPO) Vuka Karadžiče o ustavení prozatímní srbské vlády, která by řídila zemi do předčasných parlamentních voleb, jež byly vypsány na 23. prosince.

Podle pondělní dohody vzejde premiér prozatímní srbské vlády z Miloševičovy SPS. Veškerá jeho rozhodnutí však budou muset být schvalována dvěma vicepremiéry, z nichž jednoho jmenuje DOS a druhého SPO. Srbská ministerstva vnitra, informací, spravedlnosti a financí budou podle dohody společně řídit zástupci SPS, DOS a SPO, kteří budou svá rozhodnutí přijímat na základě konsensu. Součástí dohody je také rozdělení resortů mezi signatářské strany. V sobotu se schází srbský parlament, aby zvolil novou vládu.

Spolupracovníci nového jugoslávského prezidenta Vojislava Koštunici se ke jmenování Miniče socialistickým kandidátem na premiéra nevyjádřili, avšak vznesli výhrady proti jiným návrhům. "Není to pomsta nebo nenávist," tvrdil Čovič, demokratický tábor prý pouze odmítá veškeré pokusy socialistů "propašovat" do vlády zkompromitované osoby. Čovič označil za problematické zejména vysoké funkcionáře SPS Ivicu Dačiče a Branislava Ivkoviče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme