Umarovo zatčení s otazníky

Zprávy o osudu šéfa Talibanu mully Muhammada Umara se nadále různí. V noci na pátek se objevily informace, že Umar může být ve skupině, která byla zadržena v Kandaháru. Pentagon ale údajné Umarovo zatčení zpochybnil. V Afghánistánu dnes padl v otevřeném boji první americký voják.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Severního spojenectví | Zdroj: ČTK

Jak dodává přímo z místa spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, tyto informace zatím nepotvrdila ani afghánská bezpečnostní služba. Nadále se tedy připravuje operace v provincii Hílmand, kde by se vůdce Talibů rovněž mohl nacházet, údajně pod ochranou asi tisícovky svých stoupenců. V pátek tuto verzi potvrdil šéf zpravodajské služby v Kandaháru. Podle něho je mulla Muhammad Umar obklíčen u městečka Baghran v severním cípu provincie Hílmand.

Tuto verzi potvrzuje i ministr zahraničí afghánské prozatímní vlády Abdulláh Abdulláh. Bude-li mulla Muhammad Umar dopaden, čeká ho podle Abdulláha pravděpodobně proces před mezinárodním tribunálem.

Americký voják byl zabit v přestřelce poblíž hranic s Pákistánem. Další podrobnosti o incidentu zatím nejsou k dispozici. Až dosud Američané v přímé bojové akci v Afghánistánu žádného vojáka neztratili. V listopadu při vzpouře ve vězení u města Mazáre Šaríf přišel o život agent CIA Johnny "Mike" Spann, a v prosinci byli při náletu omylem vlastními jednotkami zabili tři američtí výsadkáři.

Zvláštního zmocněnce OSN v Kábulu Lachdara Brahímího znepokojily civilní oběti náletů amerických letadel. Ve vesnici na východě Afghánistánu přišlo při sobotním útoku o život pět desítek lidí, polovinu z nich tvoří děti. Tyto informace ještě nejsou definitivně potvrzeny, ale podle ředitele kábulského informačního centra OSN pocházejí z důvěryhodných zdrojů. Kábulský zmocněnec OSN Brahímí chce o znepokojivě vysokém počtu obětí diskutovat s afghánskou prozatímní vládou, především pak s premiérem Hamídem Karzáím. Američany dosazený kabinet dal nedávno najevo, že si přeje, aby nálety skončily.

Část zadržených členů afghánského hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida chtějí Američané údajně přepravit na námořní základnu Guantanamo na Kubě. Uvedl to nejmenovaný představitel Pentagonu. Zatím prý také nebylo stanoveno, kdy se transport uskuteční. Přípravy na převoz však jsou už v plném proudu.

Informace o záměru přepravit vězněné Afghánce se objevily týden poté, co americký ministr obrany Donald Rumsfeld tuto možnost naznačil. Američané v současnosti vězní 248 zajatců. Většina z nich se nachází na letecké základně v Kandaháru na jihu Afghánistánu.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Martin Drtina, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme