Umírnění vlámští nacionalisté odřekli podporu belgické federální vládě

Belgická federální vláda je znovu v krizi. Jednání o zásadní reformě státoprávního uspořádání Belgie váznou na odmítnutí koaličních vlámských nacionalistů. Tři zprostředkovatelé jmenovaní v červenci králem Albertem II. navrhli zahájit rozhovory o změnách ve fungování státu za účasti tří valonských a tří vlámských zástupců. Zatímco valonské strany s návrhem souhlasí, vlámští nacionalisté zareagovali zcela opačně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

belgický parlament | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Přestáváme podporovat federální vládu premiére Yvese Leterma," byla reakce členů Nové vlámské aliance, umírněných vlámských nacionalistů, jinak koaličního partnera křesťanských demokratů, kteří vyhráli loňské volby. Podle nich je 15 měsíců od voleb reforma státu jen mrtvou frází.

Královští zprostředkovatelé vyzvali obě jazykové komunity k dialogu o institucionálních změnách, které by měla šestice vyjednavačů alespoň částečně dohodnout do regionálních voleb v létě příštího roku. Valoni jsou pro. Hlavní vlámská vládní strana Křesťanštní a vlámští demokraté se zatím ještě k návrhu zprostředkovatelů nevyjádřila.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme