Umlčeli jedno z posledních nezávislých médií, říká bývalý šéf obsazené turecké televize

Turecko zítra čekají předčasné parlamentní volby a jedním z hlavních témat se stala otázka svobody projevu. Několik dní před volbami obsadila policie kanceláře a redakce opoziční mediální skupiny Koza-Ipek a donutila televizi ukončit vysílání. Obnovení svobody slova v Turecku požaduje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a se stejnou výzvou se na vládu obrátilo padesát hlavních světových médií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před sídlem obsazené soukromé televize postávají ozbrojení policisté

Před sídlem obsazené soukromé televize postávají ozbrojení policisté | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Vstup do televizní stanice je přehrazen policejními zátarasy. Před nimi stojí dvě vodní děla a okolo je několik stovek policistů.

„Jsou to příslušníci speciálních jednotek, které jsou zpravidla nasazovány proti teroristům. Vidíš ty samopaly? To jsou kalašnikovy, AK-47,“ upozorňuje Seyfi, jeden z mála žurnalistů, kteří postávají před policií obklíčenou budovou.

Většina novinářů má ale strach. „Vědí, že pokud o tomto případu budou informovat, příště zavřou jejich televizi. Je to autocenzura,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turecká policie obsadila pár dní před volbami soukromou opoziční televizi. S jejím odvolaným šéfredaktorem natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

„Toto už nemá se svobodou slova nic společného. Mysleli jsme si, že se tohle děje někde ve třetím světě a teď se to odehrává tady v Turecku,“ říká ohromeně jeden ze dvou kameramanů, kteří se před sídlo mediální skupiny Koza-Ipek odvážili přijít.

Kontrolu nad soukromou televizi převzal soudem dosazený správce, zpravodajský kanál teď vysílá archivní dokumenty a seriály. Novináře nucený správce propustil a dosadil lidi loajální vládní linii. Prvním propuštěným byl Tarik Toros.

'Jednou vybudujeme silnou občanskou společnost'

„Jsem šéfredaktorem televizí Kanaltürk a Bugün. Ve středu jsem byl donucen odejít. To, že televizi uzavřeli právě teď, není náhoda. Umlčeli tak jedno z posledních médií, které mohlo o výsledcích voleb informovat zcela nezávisle,“ vysvětluje Toros.

Jako důvod pro násilné vypnutí opozičního média uvádějí úřady údajné napojení na duchovního Fethullaha Gülena, který je kritikem prezidenta Erdogana.

Odvolaný šéfredaktor soukromé opoziční televize Tarik Toros | Foto: Jaromír Marek

Vláda obviňuje Gülenovo hnutí z pokusů o destabilizaci země a ve stejný den, co úřady ukončily vysílání televize, zařadily Gülena na seznam nejhledanějších teroristů.

„Přes to všechno, co se teď děje, věřím, že se nám jednou podaří vybudovat silnou občanskou společnost,“ říká odvolaný šéfredaktor zpravodajské televize Tarik Toros.

Majitelé mediálního domu podali odvolání proti zásahu policie. Ten se ale odehrál vpředvečer čtyřdenního volna a soud se jím tak může zabývat až v pondělí. To ale už bude po volbách.

Jaromír Marek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme