Úmrtí Havla zasáhlo svět. Zemřel hrdina z Prahy, píší deníky
Deníky po celém světě připomínají ve svých pondělních vydáních osobnost prezidenta a významného intelektuála Václava Havla. Na doprovodných fotografiích většinou buď pozorně poslouchá, přemýšlí nebo mává obřímu davu v listopadu 1989 na Václavském náměstí.
I všechny španělské deníky na titulní straně připomínají Václava Havla. El País například titulkem "Zemřel Václav Havel, hrdina z Prahy".
Německé Tageszeitung nadepsaly vzpomínku na Havla „Svědomí Evropy je mrtvé“. Britský Guardian má na titulní straně velkou Havlovu fotku a článek od historika Timothyho Gartona Ashe.
"Havel Často mluvil jako by byl ironickým kritikem, který sleduje divadlo světa. Ale v ‘ústředí sametové revoluce‘, v Laterně Magice, se v roce 1989 stal hlavním hercem a režisérem hry, která změnila historii,“ píše Ash.
Americký New York Times se zmiňuje o Václavu Havlovi jako o člověku s morální autoritou, který se díky své působivé češtině stal hlavní osobností pražských demonstrací. Jeho renomé a osobní zájmy také přitahoval do Prahy světové lídry, včetně dalajlámy nebo prezidenta Billa Clintona, který se během své návštěvy v roce 1994 dokonce v Havlově oblíbeném jazzovém klubu připojil k jam session.
Los Angeles Times píší, že romantický idealismus, často vyjádřený prostřednictvím hlubokých filozofických termínů, koloroval Havlovu kariéru. V době, kdy byl vězněn, ale také později, když už byl prezidentem, nepřestával přemýšlet o smyslu lidského života.
ČTĚTE TAKÉ: Velký Evropan se svobodným duchem, píší o Havlovi evropští novináři
Izraelský prezident Šimon Perés pro list Haaretz uvedl, že úmrtí Václava Havla je ztrátou pro celý svět, pro český národ, pro západní civilizaci i lidskou svobodu. "Jeho hlas byl téměř šepotem, ale s vnitřním přesvědčením a neobvyklou poctivostí, kterými lidi spojoval," vzpomíná Šimon Perés.
"Každý věděl, že to jednou přijde. Mnozí cítili, že se to blíží, a přece když se má najednou mluvit, každé slovo váží tunu," píše autor komentáře v deníku SME a dodává, že se Václav Havel nechoval ke Slovensku povýšeně. Po rozdělení státu napomohl tomu, abychom se ocitli ve stejném hospodářském a bezpečnostním prostoru jako Česko.
Hospodárské noviny zase připomínají to, co nejeden člověk právě v těchto okamžicích cítí: "Říká se, že cenu člověka si naplno uvědomíme až po té, co ho ztratíme. O Havlovi to platí dvojnásob. Jeho odchod uzavírá jednu etapu českých a slovenských dějin."