Úmrtí Havla zasáhlo svět. Zemřel hrdina z Prahy, píší deníky

Deníky po celém světě připomínají ve svých pondělních vydáních osobnost prezidenta a významného intelektuála Václava Havla. Na doprovodných fotografiích většinou buď pozorně poslouchá, přemýšlí nebo mává obřímu davu v listopadu 1989 na Václavském náměstí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie Václava Havla se dostaly na titulní stránky většiny světových novin

Fotografie Václava Havla se dostaly na titulní stránky většiny světových novin | Zdroj: ČTK

I všechny španělské deníky na titulní straně připomínají Václava Havla. El País například titulkem "Zemřel Václav Havel, hrdina z Prahy".

Německé Tageszeitung nadepsaly vzpomínku na Havla „Svědomí Evropy je mrtvé“. Britský Guardian má na titulní straně velkou Havlovu fotku a článek od historika Timothyho Gartona Ashe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy zahraničního tisku na úmrtí Václava Havla shrnuje Martina Hanáčková

"Havel Často mluvil jako by byl ironickým kritikem, který sleduje divadlo světa. Ale v ‘ústředí sametové revoluce‘, v Laterně Magice, se v roce 1989 stal hlavním hercem a režisérem hry, která změnila historii,“ píše Ash.

Americký New York Times se zmiňuje o Václavu Havlovi jako o člověku s morální autoritou, který se díky své působivé češtině stal hlavní osobností pražských demonstrací. Jeho renomé a osobní zájmy také přitahoval do Prahy světové lídry, včetně dalajlámy nebo prezidenta Billa Clintona, který se během své návštěvy v roce 1994 dokonce v Havlově oblíbeném jazzovém klubu připojil k jam session.

Los Angeles Times píší, že romantický idealismus, často vyjádřený prostřednictvím hlubokých filozofických termínů, koloroval Havlovu kariéru. V době, kdy byl vězněn, ale také později, když už byl prezidentem, nepřestával přemýšlet o smyslu lidského života.

ČTĚTE TAKÉ: Velký Evropan se svobodným duchem, píší o Havlovi evropští novináři

Izraelský prezident Šimon Perés pro list Haaretz uvedl, že úmrtí Václava Havla je ztrátou pro celý svět, pro český národ, pro západní civilizaci i lidskou svobodu. "Jeho hlas byl téměř šepotem, ale s vnitřním přesvědčením a neobvyklou poctivostí, kterými lidi spojoval," vzpomíná Šimon Perés.

"Každý věděl, že to jednou přijde. Mnozí cítili, že se to blíží, a přece když se má najednou mluvit, každé slovo váží tunu," píše autor komentáře v deníku SME a dodává, že se Václav Havel nechoval ke Slovensku povýšeně. Po rozdělení státu napomohl tomu, abychom se ocitli ve stejném hospodářském a bezpečnostním prostoru jako Česko.

Hospodárské noviny zase připomínají to, co nejeden člověk právě v těchto okamžicích cítí: "Říká se, že cenu člověka si naplno uvědomíme až po té, co ho ztratíme. O Havlovi to platí dvojnásob. Jeho odchod uzavírá jednu etapu českých a slovenských dějin."

Martina Hanáčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme