‚V myšlenkách se obracíme ke královské rodině.‘ Británie truchlí nad smrtí prince Philipa

Ve věku 99 let v pátek ráno zemřel vévoda z Edinburku. Kondolence a vzpomínky na něj nyní sdílí lidé po celém světě. „Princ Philip si získal náklonnost lidí napříč generacemi. Dnes truchlíme společně s královnou a celý národ se v myšlenkách obrací k ní a ke královské rodině,“ řekl britský premiér Boris Johnson. Soustrast vyjádřil rovněž šéf opozice Keir Starmer, skotská premiérka Nicola Sturgeonová i arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

Londýn (Aktualizováno: 17:06 9. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Buckinghamským palácem vzniklo pietní místo

Před Buckinghamským palácem vzniklo pietní místo | Foto: Hannah Mckay | Zdroj: Reuters

„Vzpomínáme na vévodu (...) zejména jako na neochvějnou podporu jejího královského veličenstva královny, nejen jako na jejího společníka, který byl každý den její vlády po jejím boku, ale jako na jejího manžela, její sílu a oporu po více než 70 let,“ prohlásil Johnson s tím, že princ Philip pomáhal nasměrovat britskou monarchii tak, že dokázala po druhé světové válce zůstat vitální součástí veřejného života v Británii.

On the death of HRH The Prince Philip, Duke of Edinburgh.

13:54 – 09. 04. 2021

5994 44113

Premiérská rezidence v ulici Downing Street číslo 10 v pátek na počest zesnulého stáhla britskou vlajku na půl žerdi.

„Spojené království přišlo v princi Philip o výjimečného veřejného činitele. Zasvětil svůj život své zemi – od vynikající kariéry v královském námořnictvu za druhé světové války, po desetiletí služby jako vévoda z Edinburghu. Nejvíce však bude vzpomínán díky své výjimečné oddanosti královně,“ uvedl vůdce opozičních labouristů Starmer.

Manžel britské královny princ Philip zemřel. Vévodovi z Edinburghu bylo 99 let

Číst článek

„Vždy, když jsem se s ním setkal, zapůsobila na mne jeho zřetelná radost ze života, jeho zvídavá mysl a jeho schopnost komunikovat s lidmi z jakéhokoliv prostředí a společenského postavení. Dokázal mistrně přimět lidi, aby se uvolnili a připadali si výjimeční,“ poznamenal arcibiskup z Canterbury Welby.

„Jsem zarmoucena zprávami o úmrtí vévody z Edinburghu. Vyjadřuji osobní a hlubokou soustrast – a také (jménem) skotské vlády a skotského lidu – jejímu královskému veličenstvu a její rodině,“ napsala na twitteru skotská premiérka Sturgeonová.

Kondolence ze světa

Smutek z úmrtí prince Philipa vyjádřil také kanadský premiér Justin Trudeau. „Na prince Philipa bude vzpomínáno jako na vyznamenaný námořní důstojník, oddaného filantropa a stálici v životě královny Alžběty II. Myšlenky všech Kanaďanů jsou s ní a celou královskou rodinou, kteří nyní oplakávají tuto významnou ztrátu,“ uvedl na twitteru.

Kondolence zaslala také šéfka Evropské komise. „Bylo mi smutno, když jsem slyšela, že zemřel Jeho královská výsost princ Philip. Ráda bych v tento velmi smutný den vyjádřila upřímnou soustrast s Jejím Veličenstvím královnou, královskou rodinou a obyvateli Spojeného království,“ vyjádřila se Ursula von der Leyenová.

Královské rodině kondoloval také český prezident Miloš Zeman. V dopise adresovaném královně Alžbětě II. uvedl, že prince Philipa považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova.

„Jeho celý život je svým způsobem neuvěřitelnou kronikou moderních dějin nejen Velké Británie, ale celé Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že jeho výjimečný odkaz bude v našich srdcích žít i nadále,“ uvedl v dopise.

Soustrast královské rodině vyjádřil i český ministr zdrahničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Princi Philipovi bylo 99 let, téměř 70 let stál po boku královny Alžběty. Jeden z domorodých kmenů žijící v souostroví Vanuatu ho dokonce uctívá jako boha. Odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie,“ napsal na twitteru.

Union Jack at half-mast over Buckingham Palace in tribute to Prince Philip. #AFP
📸 @Tolga Akmen

14:50 – 09. 04. 2021

51 148

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme