Ve věku 91 let zemřel vládce Kuvajtu, emír Sabah. Jeho nástupcem bude 83letý korunní princ Navaf

Ve věku 91 let v úterý zemřel kuvajtský vládce šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah, který v ropné velmoci vládl od roku 2006. Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na emírův palác. Emír byl v půlce července hospitalizován kvůli blíže neurčeným zdravotním problémům a podstoupil operaci. Dynastie Sabahů zemi vládne od roku 1756

Kuvajt (Aktualizováno: 19:18 29. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

200929-emir-kuwait-m_200929-170251_ada.jpg

Emír byl v půlce července hospitalizován kvůli blíže neurčeným zdravotním problémům a podstoupil operaci. | Foto: Salah Malkawi | Zdroj: Getty images

Třiaosmdesátiletý Navaf Ahmad Džábir Sabah část pravomocí převzal již po emírově hospitalizaci v červenci a v minulosti zastával řadu vysokých funkcí, včetně postu ministra obrany. Se zesnulým emírem měli společného otce, ale jinou matku.

‚Nový Blízký východ.‘ Emiráty a Bahrajn navázaly ve Washingtonu diplomatické vztahy s Izraelem

Číst článek

„Kuvajtský lid, islámské, arabské a spřátelené národy s velkou lítostí a zármutkem truchlí za smrt šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha, emíra Kuvajtu,“ uvedl v televizním vysílání jeden z kuvajtských činitelů.

Kuvajt je konstituční monarchie, reálná moc je ale v rukou rodiny Sabahů. Zesnulý emír byl respektovanou osobností v mezinárodní politice. I přes svůj pokročilý věk hrál výraznou roli v Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) nebo Lize arabských států (LAS) a jeho země, významný vývozce ropy, je štědrým dárcem válkami postiženým zemím Blízkého východu, za což emír dostal řadu ocenění.

Kuvajt byl pod jeho vedením také oceňován za to, že ve srovnání s dalšími zeměmi v oblasti poskytuje svým občanům větší svobodu projevu.

Šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah se narodil v roce 1929. Od roku 1963 po 40 let zastával funkci ministra zahraničí a poté byl premiérem. Jeho manželka zemřela před 30 lety, zůstali po něm dva synové. Třetí syn zahynul v roce 1969 při autonehodě, jediná dcera podlehla v roce 2002 rakovině.

„Skvělým a jedinečným vůdcem“ a „bratrem a přítelem“ zesnulého emíra nazval egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Libanonský prezident Michel Aún uvedl, že emír celý svůj život sloužil "své zemi, svému lidu a bratrským arabským státům". Jordánský král Abduláh II. vyhlásil 40 dní smutku, smutek budou po tři dny držet i Spojené arabské emiráty. Ke kondolencím se přidala i Saúdská Arábie či americká velvyslankyně v Kuvajtu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme