UNESCO brojí proti věžáku v centru Vídně. Nemůžeme zamrznout v době Habsburků, zní z radnice

Organizaci UNESCO se nelíbí záměr vídeňské radnice postavit poblíž historického jádra moderní věžák. Centrum metropole by se kvůli tomu mohlo dostat na seznam ohrožených památek. Vedení Vídně ale trvá na svém - město prý nemůže zamrznout v éře Habsburků a císařovny Sissi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční Vídeň (ilustrační foto)

Vánoční Vídeň (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Brit Eugene Quinn právě skončil tříhodinovou procházku Vídní. Lidé v jeho skupince vypadají zmrzle, ale spokojeně. Tohle je totiž jiná prohlídka města, než jakou dostane většina turistů. Quinn žije ve Vídni osm let, a i když tohle město miluje, rozhodl se, že ukáže návštěvníkům i Vídeňanům jeho ošklivější tvář.

„Nemyslím, že je dobré pro duševní zdraví zdejších lidí, že se město pořád otáčí do minulosti. K tomu zlatému věku, ke všem klišé jako císařovna Sissi nebo vídeňský řízek,“ vysvětluje. „Vídeň je město s nejvyšší kvalitou života na světě, tak proč o ní nemluvit trochu víc současně?“

Quinn si vybral provokativní způsob. Neukazuje turistům klasické památky, ale stavby, které se naopak nepovedly. Není jich sice tolik, na tříhodinovou exkurzi to ale stačí. Třeba mamutí hotel Marriot na hlavní ulici Ringstrasse hned vedle oblíbeného městského secesního parku.

Belgické pivo, kubánská rumba. UNESCO zařadilo dalších 5 tradic na seznam nehmotného dědictví

Číst článek

Právě tam začal také nejnovější spor mezi Vídní a organizací UNESCO. Na druhém konci parku má totiž vyrůst výšková budova, která změní městskou siluetu. Místostarostka Vídně Maria Vassilakouová to vidí podobně jako průvodce Eugen, město se podle ní musí rozvíjet. „Musíme mít možnost se dál zlepšovat. Jenom prosperující a živé město dokáže ochránit i svoje historické dědictví,“ říká.

Plánovaná 66 metrů vysoká budova a kolem ní několik dalších, s hotelem, koncertním sálem a novým veřejným kluzištěm pár minut od svatoštěpánské katedrály podle města oživí veřejný prostor. Podle organizace UNESCO ale na vídeňském horizontu přibude další vztyčený prst, který tam nepatří. Věžák přitom může ohrozit pozici Vídně na seznamu světového dědictví.

„Ne že by Vídeň okamžitě ze seznamu kulturní dědictví škrtli. Ale může se dostat na seznam ohrožených památek. A to znamená být pořád pod drobnohledem,“ řekla televizi ORF předsedkyně rakouské pobočky UNESCO Ewa Nowotny.

Hrozba plesem

Že UNESCO v případě pochybností svůj seznam proškrtat neváhá, poznala Vídeň už v roce 2012. Tehdy přišlo město o jednu z nehmotných položek kulturního dědictví - vídeňské plesy. Mohl za to jeden konkrétní - ples buršáckých spolků přímo v sídle prezidenta v Hofburgu. Buršáci mají blízko ke krajní pravici a jejich ples provázejí v posledních letech také demonstrace. UNESCO kvůli buršáckému plesu vyškrtlo i všechny ostatní. Vídeň teď nechce, aby jeden věžák připravil o prestiž celé historické centrum.

Starosta Vídně Michael Häupl připomněl, že město vyšlo organizaci UNESCO vstříc a chystanou stavbu snížilo oproti původním plánům o deset metrů. Doufá, že UNESCO svůj názor změní.

Seznam nehmotného kulturního dědictví láká ve Vídni i další zájemce. Jen před pár dny se o slovo přihlásili fiakristé. Koňská spřežení podle kočích patří k Vídni přes 300 let. Teď prý ale ve městě přestávají mít své místo, právě kvůli přestavbám náměstí nebo kvůli námitkám ochránců zvířat. Zvažují tedy žádost o zápis na prestižní seznam.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme