UNESCO chce vyškrtnout Vídeň ze seznamu památek světového dědictví. Vadí nová zástavba

Vídeň se proměnila z římské a keltské osady ve středověké a barokní velkoměsto a hrála významnou roli coby evropské hudební centrum. Tak UNESCO zdůvodňuje zařazení rakouské metropole na seznam světového dědictví. Teď ale na Dunaj posílá varování, že to tak nemusí zůstat.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barokní palácový komplex Belveder ve Vídni

Barokní palácový komplex Belveder ve Vídni | Foto: Fotobanka Pixabay

Vídni hrozí ztráta prestižního titulu ze stejného důvodu, kvůli kterému dostávala varování Praha. UNESCO vadí nová výstavba - konkrétně zmiňuje plánovaný 66 metrů vysoký obytný dům v ulici Am Heumarkt u vídeňského městského parku.

Organizace chce, aby nebyl vyšší než 43 metrů. Tato budova podle ní totiž spolu s dalšími postavenými v posledních letech město připravuje o jeho výjimečnou hodnotu.
Radní rakouské metropole odpovědná za územní rozvoj Maria Vassilakouová za Zelené rozhodnutí UNESCO lituje. Podle ní ale nejde o žádné překvapení.

V Krakově zasedl Výbor světového dědictví UNESCO, hovořit se bude i o osudu Bělověžského pralesa

Číst článek

Jiná radní - Ursula Stenzelová za opoziční Svobodné o zařazení Vídně na seznam památek v ohrožení naopak žádala. Radnice má teď čas do začátku února, aby výbor světového dědictví seznámila s opatřeními, kterými chce historické centrum chránit.

UNESCO je následně posoudí a pokud nebude spokojené, Vídeň může opravdu ze seznamu zmizet. Nemusí přitom jít jen o plané řeči, jak dokazuje například případ Drážďan. Ty o prestižní titul přišly kvůli stavbě nového mostu přes Labe, který ale místní občané schválili v referendu. Rakouské zastoupení UNESCO ale neočekává, že by Vídeň svůj postoj změnila.

Velký bariérový útes mimo ohrožení?

Na rozdíl od Vídně se UNESCO rozhodlo na seznam ohrožených památek nezařadit Velký bariérový útes. Organizace ocenila pokrok, kterého Canberra při ochraně největšího korálového útesu na světě udělala.

Velký bariérový útes | Foto: NASA, public domain

„Oznámení komise UNESCO je velkým vítězstvím pro Austrálii a naši vládu. Významně podpořila náš plán Útes 2050, na kterém spolupracujeme s vládou provincie Queensland. Utratíme dvě miliardy dolarů, abychom zlepšili odolnost útesu. Rozhodnutí UNESCO je důkazem, že naše snaha funguje," uvedl australský ministr životního prostředí Josh Frydenberg.

UNESCO ale na Austrálii nepělo jen chválu. Země podle něj nedělá dost, aby zlepšila kvalitu vody ani pobřeží. Nejvíc ale útes ohrožují změny klimatu. Čím dál teplejší voda zabíjí organismy, které žijí s korály v symbióze a ty pak taky odumírají. Takzvaným bělením jsou zasažené už asi dvě třetiny útesu.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme