UNESCO jedná v Brazílii. Zabývat by se mohlo i Prahou

V hlavním městě Brazílie jednají už třetím dnem odborníci o stavu ochrany památek ve světě. Dnes pozdě večer by se mohli zabývat zprávou o kontrolní návštěvě Prahy letos v lednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most | Foto: Tomáš Adamec

Experty z UNESCO na konci ledna zajímal vliv tunelu Blanka na centrum Prahy i nové návrhy řešení dopravy na Václavském náměstí. Chtěli také vědět, jak se změní areál nákladového nádraží Žižkov a Masarykova nádraží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání organizace UNESCO sleduje Michaela Vetešková.

Mimo oficiální část programu se setkali s představiteli sdružení, která se věnují ochraně památek, a vyslechli jejich stížnosti. A to na způsob opravy Karlova mostu nebo na plánovanou demolici vnitrobloku na Václavském náměstí.

„Výbor sleduje transformační procesy, které v Praze jako hlavním městě zákonitě probíhají,“ řekl Josef Štulc, předseda české pobočky ICOMOS, která je poradním orgánem UNESCO. Podle něj by komisaři nejprve Prahu zapsali na červený seznam památek v ohrožení a až pak by přišla o svou záštitu UNESCO.

„Sleduje, zda tyto procesy nemají negativní dopad na mimořádnou celosvětovou kulturní hodnotu statku zapsaného na seznamu světového dědictví,“ řekl Štulc. Na druhé straně Michal Beneš z ministerstva kultury ale odhaduje, že se členové UNESCO Prahou zabývat nebudou.

„Protože mezivládní výbor sám řekne, kterými zprávami se bude zabývat detailněji a které vezme pouze na vědomí. Těch zpráv je více než osmdesát,“ podotkl Beneš. Podstatnější jsou podle něj problémy památkové ochrany v Jeruzalémě nebo v historickém centru francouzského Bordeaux.

Michaela Vetešková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme