Unesená francouzská novinářka se vrátila do Paříže

Francie uvítala novinářku Florenc Aubenasovou propuštěnou v sobotu po více než pětiměsíčním zajetí v Iráku. Letadlo Falcon 50, které ji odpoledne vyzvedlo po mezipřistání na Kypru, dorazilo na vojenské letiště ve Villacoublay u Paříže krátce po devatenácté hodině. Pohublá, ale s širokým úsměvem na rtech, vystoupila Florenc Aubenasová z letadla na letišti Villacoublay, kde už ji očekával prezident Jacques Chirac a celá její rodina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Florence Aubenasová | Foto: AFP

Na palubě letadla, které ji převezlo z Kypru, ji doprovázel ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy a Serge July, ředitel deníku Libération, pro který Aubenasová pracuje. Po přivítání s rodinou a přáteli promluvila propuštěná novinářka ke svým kolegům, kteří během jejího zajetí zorganizovali masovou mobilizaci, za její osvobození.

Poté, co Aubenasová poděkovala všem, kteří k jejímu propuštění přispěli, popsala krátce tvrdé podmínky, za nichž byla držena v zajetí ve sklepě, spoutaná a s šátkem přes oči. Přislíbila, že více informací podá během tiskové konference zorganizované v úterý. Francouzskou novinářku propustili povstalci v sobotu po více než pěti měsících věznění spolu s jejím iráckým tlumočníkem Hasanem Hannúnem Sádím.

Florence Aubenasová odcestovala do Paříže z kyperské Larnaky. Její spolupracovník Hasan Hannúun už dorazil k rodině, která nešetřila poděkováním francouzské vládě. Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, na propuštění Aubenasové i Hannúna se zřejmě podíleli i iráčtí specialisté. Skončila tak krize, při které už málokdo věřil, že oba unesení přežili věznění únosců.

Prezident Chirac vyjádřil ve svém proslovu radost svou i celé Francie nad jejím propuštěním. Zároveň vzdal poctu bývalému premiérovi Jeana-Pierre Raffarinovi a exministrovi zahraničí Michela Barnierovi, kteří na osvobození Aubenasové nesou největší zásluhu.

Reportérka deníku Libération opustila Bagdád v neděli ráno v osm hodin. Na počest osvobozené novinářky se ve 22 hodin na pařížském náměstí Republiky organizuje velká veřejná oslava. Osvobození Florence Aubenasové oznámilo v neděli dopoledne francouzské ministerstvo zahraničních věcí.

Aubenasová a Hannún byli uneseni v Bagdádu 5. ledna letošního roku a jejich zajetí trvalo 158 dní. Okolnosti jejího propuštění zatím nebyly zveřejněny. Pracovníci deníku Libération přijali oznámení o propuštění své kolegyně s velkým ulehčením.

Veronika Uhlířová-Lefrancois, Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme