Unesení novináři by mohli být propuštěni už dnes

Pravděpodobně už během dneška by mohli být propuštěni ze zajetí tři čeští novináři. Radiožurnálu to potvrdil irácký ministr kultury a informací Mufíd Jazairi. Řekl také, že zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka a redaktor a kameraman České televize Michal Kubal a Petr Klíma, které unesli iráčtí ozbrojenci při cestě z Bagdádu do Jordánska, jsou v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Ti, kteří jsou uneseni ze silnic, tak to zastaví auto, podívají se, když vidí blonďatého a že mluví cizím jazykem a ukáže pas, a není to arabský pas, tak ho zajmou. Když zjistí, kdo to je, potom ho propustí."

Únos má podle ministra Jazairiho na svědomí jedna ze skupin, které tak protestují proti přítomnosti cizích koaličních vojsk v zemi a soupeří mezi sebou v tom, kdo unese víc cizinců. Únosy jsou tak prostředkem nátlaku na stažení cizích vojsk z Iráku. Podle všeho únosci předpokládali, že zajali polské novináře. Polsko je totiž jedním z hlavních spojenců Američanů v Iráku.

Kromě Čechů jsou teď v Iráku nezvěstní nebo unesení čtyři Italové, tři Japonci, devět Američanů, Kanaďan a nově také Francouz. Braní rukojmí dnes odsoudil předseda Evropské komise Romano Prodi. Podle něj je třeba všemožně usilovat o jejich osvobození.

V Iráku byli v pondělí uneseni tři Rusové a pět Ukrajinců - po krátké době je ale iráčtí ozbrojenci propustili. Rusko chce nyní evakuovat z Iráku na 800 Rusů a občanů dalších zemí Společenství nezávislých států Potvrdilo to ruské ministerstvo pro mimořádné situace s tím, že první speciál přepraví zaměstnance pracující na iráckých zařízeních už zítra ráno.

Markéta Kaclová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme