Unesení zaměstnanci iráckého ministerstva jsou na svobodě

Většina unesených pracovníků a návštěvníků iráckého ministerstva vysokého školství už je na svobodě. Oznámilo to tamní ministerstvo vnitra. Podle zpravodajského serveru BBC, který se odvolává na mluvčího irácké vlády, se policistům při několika raziích na různých místech Bagdádu podařilo osvobodit dokonce všechna rukojmí. Desítky lidí včera unesli ozbrojenci oblečení do uniforem irácké policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova ministerstva vysokého školství v Bagdádu | Foto: AFP

Kolik lidí únosci převlečení za policisty zajali, není dosud jasné. Úřady původně mluvily o sto i více osobách. Později jejich počet snížily.

Ozbrojenci oblečení v policejních uniformách vnikli v úterý ráno místního času do budovy ministerstva, oddělili muže a ženy do zvláštních místností a ženám odebrali mobilní telefony.

Muže spoutali, odvedli je násilím do aut a odvezli je směrem k šíitským čtvrtím Bagdádu. Někteří z propuštěných uvádějí, že zřejmě neopustili hlavní město.

Šlo o jeden z největších hromadných únosů za více než tři roky násilí, které vypuklo po spojenecké invazi do Iráku v roce 2003. Motiv celého útoku není zatím jasný. Mluví se o tom, že únos byl zamířen proti sunnitům, což znovu nahrává tomu, že pachateli byli pravděpodobně šíité.

Někteří sunnitští představitelé dokonce obvinili v průběhu včerejška z odpovědnosti samotné ministerstvo vnitra, vedené šíitskými muslimy. Jeho vedení to odmítlo, ale následovalo zadržení pěti policejních důstojníků.

Hromadné únosy jsou v Iráku v posledních měsících běžnými projevy násilí mezi šíity a sunnity. Téměř denně jsou v zemi nacházena mrtvá těla se střelnými ranami a se známkami mučení. Zločinecké skupiny unášejí lidi také kvůli výkupnému. Gangy, kterým jde o peníze, se často orientují na lékař a další vysokoškolsky vzdělané osoby.

Jaromír Janev, Martin Hromádka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme