Unesený Čech měl ropném poli v Libyi na starosti stravování zaměstnanců

Hlavním tématem českých a rakouských médií je v posledních dnech páteční zmizení devíti cizinců z ropného zařízení Ghaní v Libyi. To v pátek přepadli ozbrojenci. Skupinu, ve které je Čech a Rakušan, zřejmě unesli. O případu vycházejí v médiích najevo další podrobnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnohé oblasti Libye ovládají nezávislé ozbrojené skupiny | Zdroj: Reuters

Mladá fronta Dnes i Právo potvrzují už dřívější spekulace, že unesený Čech byl kuchař a na ropném poli Ghaní měl na starosti stravování zaměstnanců.

MF Dnes přináší navíc informaci, že se jedná o 49letého občana z Kraje Vysočina. Ten prý stejně jako zaměstnanci firmy VAOS sídlící na Maltě jezdil do Libye na šestitýdenní turnusy a pak se na tři týdny vracel domů na dovolenou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu uneseného Čecha v Libyi vycházejí v médiích najevo další podrobnosti. Případ sleduje redaktor Ondřej Himmer

Oficiální místa ale tyto informace zatím nepotvrdila. Vídeňská vláda nezveřejnila zatím ani podrobnosti, kdo je unesený Rakušan. V rakouských médiích se už ale objevily spekulace, podle kterých jde o muže původem ze Srbska.

Ten podle všeho patřil k vysoce postaveným lidem ve firmě VAOS. Měl zřejmě na starosti celé ropné zařízení v Ghaní a podle některých informací pod něj spadali ještě další zaměstnanci, celkem prý přes 100 lidí.

Rakušané už od začátku říkali, že za únosem stojí některá ze skupin hlásících se k takzvanému Islámskému státu, česká vláda byla v této věci opatrnější. Jak v otázce toho, jestli je muž skutečně unesený a ne jen nezvěstný, tak v otázce, kdo za přepadením ropného pole stojí.

Včera večer na ČT24 už ale ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD mluvil otevřeněji. „Verze, že dotyční byli uneseni Islámským státem, je jasně nejpravděpodobnější. A v této chvíli bych už řekl, že je to téměř na 99 procent, že skupina byla zřejmě unesena právě skupinou teroristů do libyjského Islámského státu,“ řekl ministr.

Podle informací rakouských médií únosci odvezli cizince údajně někam směrem na sever a v té době nebyl nikdo z nich zraněný. To včera potvrdil i mluvčí rakouského ministerstva zahraničí.

Libye měla úzké vztahy s bývalým Československem

Přímo do regionu měli zamířit dva čeští diplomaté. Kdo konkrétně za Českou republiku do oblasti jede, není ale známé. Z informací od ministerstva zahraničí však vyplývá, že to zřejmě budou bývalí velvyslanci v této oblasti, zkušení diplomaté, kteří se v regionu dobře vyznají a mají tam svoje kontakty.

Budou se snažit navázat spojení s lidmi přímo v Libyi a také s tajnými službami spřátelených států, které tam působí. Dalšího člověka česká vláda vyslala do Vídně, kde se účastní zasedání rakouského krizového štábu.

Libye měla tradičně velmi úzké vztahy zejména s bývalým Československem v době komunismu, mnoho Libyjců v zemi studovalo a naopak Češi jezdili do severní Afriky za prací. Síť neformálních kontaktů by tak mohla být poměrně dobrá, je ale otázkou, jak dobře byla v posledních letech udržovaná a zda ji bude možné v tomto konkrétním případě využít.

O víkendu se psalo také o tom, že na místě byl i druhý Čech, který je údajně v bezpečí. Bližší informace o tomto muži zatím nejsou. Ministerstvo zahraničí už o víkendu ale oznámilo, že se druhý Čech údajně dostal do bezpečné oblasti, odkud kontaktoval svoji rodinu. Není však jasné, kde se tento muž nachází a ani to, jestli například pracoval přímo na stejném ropném poli a pozornosti únosců nějak unikl.

Kromě Rakušana, Čecha a Filipínců jsou pohřešováni také lidé z Bangladéše a Súdánu, celkem devět osob.

Jeden Čech se pohřešuje po pátečním útoku na ropné pole Ghaní v Libyi | Foto: ČTK

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme