Unesený Filipínec na záznamu děkoval za stažení vojsk

Filipínský rukojmí zadržovaný v Iráku se prostřednictvím videokazety ozval své rodině. Řekl, že je v pořádku a poděkoval filipínské vládě, že se rozhodla stáhnout z Iráku své vojáky. Únosci prohlásili, že své rukojmí pustí, teprve až zemi opravdu opustí všichni filipínští vojáci. Manile na to dali čas do konce července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

unesený Filipínec | Zdroj: ČTK

Zadržovaný Angelo de la Cruz na záznamu, který dnes zveřejnila arabská televizní stanice Al-Džazíra, neměl na rozdíl od předchozích záznamů na sobě oranžovou kombinézu odsouzeného k smrti, ale civilní oblečení, a zdál se být v dobrém fyzickém stavu. Přestože mluvil na kameru, jeho projev byl čten komentátorem.

Mimo jiné obsahoval poděkování prezidentce Glorii Macapagalové-Arroyové a filipínské vládě za rozhodnutí stáhnout vojáky z Iráku. V poselství ženě a rodině de la Cruz vzkázal. "Jsem v pořádku a čekejte na mne, vracím se k vám."

Bagdád mezitím Manilu vyzval, aby nepodlehla tlaku únosců a odchod svých jednotek ještě zvážila. "Mluvil jsem s filipínskou prezidentkou a vyzval jsem ji k tomu, aby znovu zvážila stažení vojsk," uvedl předseda irácké prozatímní vlády Ajád Aláví. "Naší politikou je nevyjednávat."

Filipínské jednotky v Iráku dnes očekávaly rozkazy, na jejichž základě by se měly ze země stáhnout. Vláda se k tomuto kroku odhodlala právě kvůli záchraně dela Cruze, který v Iráku pracoval jako řidič a zmizel minulý týden ve středu. Jeho únosci vyhrožovali, že mu useknou hlavu, pokud se filipínští vojáci nestáhnou z Iráku do 20. července. Dnes prodloužili termín do konce měsíce.

Asijská země měla v Iráku malý kontingent o 51 mužích. Už ve čtvrtek Manila oznámila, že snižuje jejich počet na 43 a zbývající stáhne před požadovaných datem. Toto rozhodnutí vyvolalo ve světě řadu kritických reakcí, ve kterých bylo označováno za "ústupek terorismu".

Letos bylo v Iráku zabito už pět cizinců unesených extremisty. Dosud posledním byl jeden ze dvou bulharských rukojmích - Georgi Lazov. Jeho únos i vraždu má na svědomí skupina Tavhíd a Džihád jordánského teroristy abú Músy Zarkávího.

Martin Hromádka, Šárka Furda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme