Unesený novinář Pearl je nejspíš mrtev

Dopadený původce únosu amerického novináře Daniela Pearla v Pákistánu řekl, že reportér je nejspíš mrtev. Ahmad Umar Saíd před protiteroristickým soudem přiznal, že únos provedl a že mu v tom pomohlo několik lidí. Pákistánské ministerstvo zahraničí ale vyjádřilo nad tvrzením pochybnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmad Umar Saíd | Foto: ČTK/AP

Devětadvacetiletý Saíd vyšetřovatelům ale ve středu tvrdil, že věří, že Pearl je naživu, ale že netuší, kde by v tuto chvíli mohl být. Svůj čin zdůvodnil tím, že si myslí, že by Pákistán neměl sloužit potřebám Spojených států. Islámábád totiž poskytl Washingtonu při útoku na Afghánistán cennou podporu.

Pachatelé únosu se představili jako Národní hnutí pro obnovu pákistánské svrchovanosti a vyzvali Spojené státy, aby propustily pákistánské a afghánské zajatce z afghánské války. Washington požadavek odmítl splnit.

Podle mluvčího ministerstva ale Saíd své výroky mění a jeho tvrzení je tudíž nedůvěryhodné. Také mluvčí deníku Wall Street Journal, pro který osmatřicetiletý Pearl pracoval, řekla, že list stále věří, že novinář je naživu.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme