Unesli ho agenti? Záhadné zmizení čínského miliardáře vzrušilo Hongkong

Čínský miliardář s kanadským pasem Siao Ťien-chua v pátek záhadně zmizel z hotelu, v němž pobýval v Hongkongu, a od té doby je nezvěstný. Podle zpravodajského serveru BBC News existuje podezření, že ho zadržela čínská tajná policie a odvezla do pevninské Číny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlášení Siao Ťien-chuy na titulní stránce listu Ming Pao.

Prohlášení Siao Ťien-chuy na titulní stránce listu Ming Pao. | Zdroj: Reuters

Stejný osud potkal v roce 2015 i pětici hongkongských knihkupců, připomněl server BBC News. Zmizení miliardáře obnovilo v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

Zahraniční servery zaměřené na zprávy z Číny uvedly, že policisté z pevninské Číny v civilu v pátek podnikatele odvedli z jeho apartmá v luxusním hotelu Four Seasons v Hongkongu.

Od vůdce studentů k výhodným vztahům s komunisty

Čtyřicátník Siao byl v roce 1989 jedním ze studentských vůdců na Tchien-an-men. Dnes podniká převážně ve finančním sektoru; založil firmu Tomorrow Group, která má hodnotu téměř šest miliard dolarů, uvádí čínský časopis o bohatství a luxusu Hurun Report. Podle agentury AP nashromáždil Siao své bohatství částečně díky svým blízkým vztahům s rodinami vůdců vládnoucí komunistické strany.

V roce 2014 z pevninské Číny odešel. Tehdejší zprávy uváděly, že uprchl do Hongkongu před vyšetřováním z korupce. Siao, který má povolení k trvalému pobytu v Hongkongu, tato tvrzení popírá.

Čínská policie chce mým rodičům vymýt mozek, říká disident, za jehož rodinu se bili v Praze

Číst článek

Listy Financial Times a The New York Times napsaly, že jeden z nejbohatších mužů Číny Siao Ťien-chua je nyní v policejní vazbě v pevninské Číně. Jak upozornil britský deník The Guardian, pokud by čínská policie měla podíl na "Siaově únosu z Hongkongu", znamenalo by to porušení zákonů, které povolují pouze hongkongské policii operovat na území bývalé britské kolonie.

Podivné vzkazy

Siao od pátku na sociálních sítích zveřejnil dva vzkazy, v nichž popřel, že by byl unesen, a uvedl, že se v cizině zotavuje z nemoci. Vzkazy, které se objevily na internetových stránkách jeho firmy, byly ale následně smazány. Tvrzení podnikatele je navíc v rozporu se zprávou hongkongské policie, podle níž Siao v pátek 27. ledna překročil hranice z Hongkongu do pevninské Číny, napsal deník The Guardian.

Vchod hotelu Four Season, kde byl Siao Ťien-chua ubytován. | Foto: Reuters

Čínské úřady se k případu oficiálně nevyjádřily. Západní média upozorňují, že záhada kolem Siao Ťien-chuy se v mnohém shoduje s dočasným zmizením několika hongkongských knihkupců, kteří publikovali citlivé materiály o vysokých představitelích čínské komunistické strany. Knihkupci se po pár měsících objevili v Číně, kde byli pod kontrolou místních úřadů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme