OSN: Do Evropy přišlo míň uprchlíků než loni a předloni, pašeráci ale víc riskují

Přestože počet uprchlíků, kteří přišli do Evropy, se za letošních prvních sedm měsíců v porovnání s předchozími dvěma roky snížil, úmrtnost se v procentním vyjádření zvýšila, uvádí pondělní zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva (Aktualizováno: 13:14 3. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti opouští záchranářskou loď na pobřeží u Tripolisu (19.6.2018)

Lidé opouští záchranářskou loď na pobřeží u Tripolisu (19.6.2018) | Foto: Hani Amara | Zdroj: Reuters

Stejně jako v roce 2017 evropské orgány i letos vyvinuly úsilí o snížení nelegální migrace, aniž by v dostatečné míře zajistily přístup k bezpečným a legálním cestám pro ty, kteří potřebují mezinárodní ochranu.

Státy EU bychom neměli nutit k přijímání uprchlíků, prohlásil německý ministr zahraničí

Číst článek

Pašeráci podle úřadu při přepravě lidí z Libye do Evropy více riskují, protože libyjské pohraniční stráži se daří zadržovat stále více lodí s migranty a pravděpodobnost, že lidé na těchto plavidlech přijdou o život, se zvyšuje. Libye je jednou z hlavních zemí, odkud se migranti z Afriky vydávají po moři do Evropy.

V materiálu nazvaném Zoufalé cesty UNHCR uvedl, že při pokusu dostat se do Evropy loni zahynulo 2276 lidí, což představuje jednu oběť na každých 42 příchozích. V letošním roce zemřela necelá polovina, tedy jeden z každých 18.

Počet vypravených člunů s migranty výrazně klesl, a to i díky zvýšené aktivitě libyjské pobřežní stráže podporované Evropskou unií. Příslušníci stráže často zadrží čluny dříve, než se dostanou k lodím, které by migranty přepravily do Evropy.

Riskující pašeráci

„Důvod, proč se úmrtnost zvyšuje, je ten, že pašeráci více riskují, protože libyjské pobřežní hlídky zvýšily svou aktivitu,“ řekl zvláštní vyslanec UNHCR pro tuto oblast Vincent Cochetel. „Snaží se snižovat náklady, držet lidi déle v zajetí je stojí víc,“ dodal.

Od loňského srpna do letošního července libyjské úřady zachytily nebo zachránily 18 400 lidí, o 38 procent více než ve stejném období 2016-2017. Počet příchozích z Libye do Evropy se snížil o 82 procent na 30 800.

UNHCR poukazuje na skutečnost, že nyní umírá mnoho lidí, kteří se snaží dostat do Libye jako výchozího bodu pro cestu do Evropy a zůstávají v přeplněných zadržovacích táborech. Řada z nich se tam pak, po neúspěšné plavbě na evropský kontinent, vrací zpět.

Mnozí padnou do rukou místním gangům, které je prodávají jako otroky. „Když se běženci dostanou do Libye, je pozdě, Evropa musí zasáhnout už v zemích, odkud přicházejí,“ řekl Cochetel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme