Unie jednala o polských reformách justice. Čekáme na konkrétní reakci Varšavy, řekl Timmermans

Nástup nové vlády premiéra Mateusze Morawieckého v Polsku přinesl začátek skutečného dialogu mezi Varšavou a Evropskou komisí o stavu právního státu v zemi. Novinářům to po úterním prvním jednání zemí EU o věci řekl první místopředseda komise Frans Timmermans.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Evropská komise Frans Timmermans

Místopředseda Evropská komise Frans Timmermans | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Frans Timmermans dál dodal, že dialog je v zásadě užitečný jen ve chvíli, kdy přináší výsledky, a on tak nyní čeká na dokumenty a návrhy z Varšavy, které budou reagovat na poslední prosincovou sérii doporučení komise.

Článek 7 historicky poprvé

Evropská komise před Vánoci oznámila, že podle jejího názoru by kvůli reformě soudnictví v Polsku mohl být ohrožen právní stát, a obrátila se na členské země unie, aby její pohled potvrdily.

Je právní stát v Polsku v ohrožení? Evropská komise spustila článek sedm, Varšavě hrozí sankce

Číst článek

Poprvé tak spustila postup podle sedmého článku unijní smlouvy, na jehož konci může být teoreticky Polsko zbaveno hlasovacích práv v Radě EU. Ministři pro evropské záležitosti dnes poprvé o věci mluvili a především si vyslechli Timmermansovo zdůvodnění postupu unijní exekutivy.

Chmelař: procedura je správná

Český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař po jednání novinářům řekl, že podle zemí bloku je obecně existence postupu zaručujícího garanci vlády práva potřeba. „Závisí na tom nejen fungování vnitřního trhu, ale i justiční spolupráce. V této věci je i ČR toho názoru, že ta procedura je správná,“ poznamenal.

V konkrétním polském případě se podle něj od nástupu nové vlády uskutečnila řada jednání a další se chystají na počátek března mezi premiérem Morawieckým a šéfem komise Junckerem. „Opravdu očekáváme nějaké konkrétní výsledky. Řada zemí říkala, že nestačí dialog, že jsou třeba konkrétní návrhy na řešení situace,“ uvedl Chmelař.

Česko podle něj souhlasí s analýzou, že reforma justice v Polsku je problematická. „Ale je to samozřejmě politicky citlivá záležitost a my nechceme, aby procedura byla kontraproduktivní a přílišný tlak na Polsko nevedl k opačnému efektu,“ poznamenal.

Právo na reformy nezpochybňujeme

Timmermans v úterý zdůraznil, že Evropská komise v žádném případě nezpochybňuje právo libovolné členské země reorganizovat si domácí soudní systém.

„Pro to mohou být samozřejmě velmi dobré důvody. Ale potřeba reformy nesmí být omluvou k posilování politické kontroly na soudní mocí. Soudy musí zůstat nezávislé,“ prohlásil v úterý Timmermans.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme