Unie nechává posouzení změn v maďarské ústavě na Evropské komisi

Změny v maďarské ústavě se dostaly na pořad jednání ministrů zahraničí Evropské unie. Budapešť za ně ale nikdo nekritizoval. Evropská komise jen informovala o řízení pro porušení práva, které s maďarskou vládou minulý týden zahájila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie  

Evropská unie   | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Pochybnosti unijní exekutivy vyvolaly změny ústavních zákonů o centrální bance, o důchodovém věku soudců a státních žalobců a o úřadu na ochranu osobních dat.

Nikdo z členských států ale zatím neuvažuje o hrozbě sankcemi, které za ohrožení unijních hodnot předpokládá Lisabonská smlouva.

„Článek 7 Lisabonské smlouvy nikdo v debatě nezmiňoval,“ řekl po skončení schůzky dánský ministr pro evropské záležitosti Nicolai Wammen.

Právě tento článek dává možnost Radě Unie pozastavit některému z členských států hlasovací právo, pokud by ohrožoval hodnoty, na kterých Unie stojí.

Na žádost zemí Beneluxu jen eurokomisař pro administrativu Maroš Ševčovič informoval o zahájeném řízení s maďarskou vládou a o tom, že Budapešť má do 17. února čas na zahájení kroků k úpravám sporných ústavních zákonů.

„Všechny členské státy musí respektovat unijní právo. Komise je strážkyní smluv. Podporujeme její práci,“ uvedl ministr Wammen za tento půlrok Unii předsedající Dánsko.

Rada ministrů tedy bude čekat na analýzu Komise, jestli Maďarsko ze své ústavy odstranilo ustanovení, která podle jejího názoru ohrožují například nezávislost justice nebo centrální banky.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme