Unie pro Středomoří chce napomoci míru na Blízkém Východě

Unie pro Středomoří by mohla být podobně jako Evropská unie zárukou míru. Na jejím zakládajícím summitu to prohlásil otec myšlenky společenství států kolem Středozemního moře, francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Na summit se v neděli do Paříže sjelo 43 státníků z členských zemí Evropské unie, z Blízkého Východu, Balkánu a také severoafrických států. Nepřijel jen libyjský vůdce Muamar Kaddáfí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Abbas, N. Sarkozy a E. Olmert | Zdroj: ČTK

Vytvořit postupně zónu volného obchodu, spolupracovat při ochraně vod Středozemního moře, zajistit zdroje pitné vody a energií. V neposlední řadě také bojovat proti nelegální migraci. Takové cíle si klade vznikající Unie pro Středomoří. Jeho problémy se týkají všech evropských států, i těch, které moře nemají.

"Jde nám samozřejmě o to, nějak kontrolovat migrační toky z jihu. To je velký problém pro Španělsko, Itálii, Maltu a další státy. Tomu my samozřejmě dobře rozumíme a jsme tady, abychom se toho aktivně účastnili," řekl vicepremiér Alexander Vondra, který vede českou delegaci v Paříži.

Unie pro Mediterán by měla také pomoci v řešení sporů zvláště na Blízkém Východě. Hostitel summitu prezident Sarkozy se proto setkal se syrským prezidentem Bašárem Asadem a také jeho libanonským protějškem Michelem Sulejmanem.

Dvoustranná jednání vedli i prezident Palestinské autonomie Abbás a izraelský premiér Olmert. Ten prohlásil, že jeho země ještě nikdy nebyla tak blízko dohodě s Palestinci jako teď. "Úlohou Evropy, a uvnitř ní Francie, je pomoci tomuto míru," dodal prezident Nicolas Sarkozy.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme