Unie se rozšíří zřejmě 1. května 2004

Nikoli na Nový rok, ale na 1. máje 2004 se nejspíš Evropská unie rozroste na 25 členů. Toto datum v pondělí pozdě odpoledne stvrdili ministři zahraničí patnáctky. Ti v Bruselu řeší se svými kolegy z kandidátských zemí poslední nejasnosti ohledně historického východního rozšíření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

To je na spadnutí naši vyjednavači se chystají na poslední boj o naše budoucí postavení v unii. Jak pokračuje zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová, 1. květen 2004 - to bude pravděpodobně datum vstupu nových zemí do unie. Důvod? Členské státy potřebují čas na ratifikační proces.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová: Rozšíření EU

Definitivní verdikt ale padne až v polovině prosinci na summitu v Kodani. Naší diplomacii se to ale nelíbí. "Chceme, aby původní závazky, které zazněly byly také dodrženy, totiž abychom se staly členy unie na počátku roku 2004," řekl Českému rozhlasu šéf české diplomacie Cyril Svoboda.

Je otázkou, do jaké míry budou uchovány finanční obnosy, s nimiž se počítá pro kandidátské země v roce 2004. Vlastní příspěvek do rozpočtu začnou platit od května, podle diplomatů by však mohly získat některé platby vyčleněné pro celý rok.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme