Unie si dala další čas na úvahy o eurokonstituci

Přesně před rokem odmítli Francouzi v referendu euroústavu - krátce po nich zamítli její přijetí i Nizozemci a Evropská unie se nedokázala od té doby rozhodnout, co s dokumentem, který označovali politici za základ fungování společenství rozšířeného o 10 převážně postkomunistických států. Průlom nepřineslo ani víkendové jednání ministrů zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

"Nebe se rozjasnilo a bouřkové mraky z loňska jsou zažehnány" - to jsou formulace z oficiálního prohlášení Ursuly Plassnikové, ministryně zahraničí předsednické země Unie Rakouska. I ona však po neformálním víkendovém setkání se svými kolegy musela konstatovat, že nikdo nepřišel s nápadem, co dál s Evropskou ústavní smlouvou, kterou 15 členských zemí unie ratifikovalo, dvě odmítly a zbylé váhají, jak s ní naložit.

Analytici nicméně rozebírají tři možnosti - první je na ústavní smlouvu zapomenout a držet se jako dosud stávajících dohod. Druhou cestou je zkusit znovu prosazovat stejný dokument, protože lepší kompromis se podle vyjednavačů najít nedá - jen dát voličům jistý čas na to, aby jej strávili. Třetí možností je pozměnit několikasetstránkový text a učinit jej přijatelnější pro voliče, případně ho rozdělit do několika částí - a ty potom ratifikovat.

Zatím ale žádná z těchto možností zjevně nezískala takovou podporu politických reprezentací členských zemí, aby se prosadila. Nový impuls se očekává až od Německa, které se předsednictví Unie chopí v první polovině příštího roku.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme