Unie zpřísnila normy na PCB v mase a mléce, některé chovatele čekají testy

Někteří evropští chovatelé musejí nechat otestovat své kravíny, vepříny nebo drůběžárny. Evropská komise totiž zpřísnila limity pro polychlorované bifenyly (PCB) v mase nebo mléce. Jedy by se mohly do potravin dostat z barev, kterými se dříve natíraly kovové konstrukce budov pro zvířata.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělské družstvo Nečín - moderní kravín

Zemědělské družstvo Nečín - moderní kravín | Foto: Pavel Pavlas

O polychlorovaných bifenylech bylo výrazně slyšet naposledy třeba před čtyřmi lety, kdy se objevily v mimořádně vysokém množství ve vepřovém mase z Irska.

„Mají zvláštní schopnost se kumulovat v tukové tkáni a dlouhodobě setrvávat v prostředí. Může to mít karcinogenní působení,“ řekl Josef Duben ze Státní veterinární správy. Doplnil, že tyto jedovaté látky mohly být v barvách, kterými se dříve natíraly kovové konstrukce ve staveních pro zvířata, stejně jako v silážních jámách nebo senážních věžích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové evropské normě týkající se polychlorovaných bifenylů natáčela redaktorka Květa Moravcová.

Státní veterinární správa ví o čtyřech českých chovech, jejichž maso nebo mléko může obsahovat více PCB, než povolují nové normy. Jejich majitelé teď proto odebírají vzorky nátěrů a nechávají je laboratorně testovat. Pokud se u nich vyšší hodnoty PCB prokáží, budou muset stáda vybít a statky zrekonstruovat.

„Jde o čtyři chovy, a ta situace je dnes již řešena, takže by to mělo být v pořádku,“ řekl Duben.

Riziko se týká zejména starších provozů. „Do roku 1986 se ještě směly používat nátěry a nátěrové hmoty, které osahovaly PCB. Od roku 1986 už nikoli,“ podotkl Duben.

Přestože jsou PCB látky velmi nebezpečné a mohou být i rakovinotvorné, zpracovatelé masa se jeho případného častějšího výskytu nebojí.

„Zpracovatelé masa neočekávají prakticky žádný vliv těchto nových limitů na obchod s masem, protože maso, které se u nás uvádí na trh, už v tuto chvíli tyto limity splňuje,“ řekl Jan Katina z Českého svazu zpracovatelů masa.

Kromě České republiky se novým limitům pro obsah PCB v mase a mléce musejí přizpůsobit i ostatní země Evropské unie.

Květa Moravcová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme