Unie zpřísnila normy na PCB v mase a mléce, některé chovatele čekají testy

Někteří evropští chovatelé musejí nechat otestovat své kravíny, vepříny nebo drůběžárny. Evropská komise totiž zpřísnila limity pro polychlorované bifenyly (PCB) v mase nebo mléce. Jedy by se mohly do potravin dostat z barev, kterými se dříve natíraly kovové konstrukce budov pro zvířata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělské družstvo Nečín - moderní kravín | Foto: Pavel Pavlas

O polychlorovaných bifenylech bylo výrazně slyšet naposledy třeba před čtyřmi lety, kdy se objevily v mimořádně vysokém množství ve vepřovém mase z Irska.

„Mají zvláštní schopnost se kumulovat v tukové tkáni a dlouhodobě setrvávat v prostředí. Může to mít karcinogenní působení,“ řekl Josef Duben ze Státní veterinární správy. Doplnil, že tyto jedovaté látky mohly být v barvách, kterými se dříve natíraly kovové konstrukce ve staveních pro zvířata, stejně jako v silážních jámách nebo senážních věžích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové evropské normě týkající se polychlorovaných bifenylů natáčela redaktorka Květa Moravcová.

Státní veterinární správa ví o čtyřech českých chovech, jejichž maso nebo mléko může obsahovat více PCB, než povolují nové normy. Jejich majitelé teď proto odebírají vzorky nátěrů a nechávají je laboratorně testovat. Pokud se u nich vyšší hodnoty PCB prokáží, budou muset stáda vybít a statky zrekonstruovat.

„Jde o čtyři chovy, a ta situace je dnes již řešena, takže by to mělo být v pořádku,“ řekl Duben.

Riziko se týká zejména starších provozů. „Do roku 1986 se ještě směly používat nátěry a nátěrové hmoty, které osahovaly PCB. Od roku 1986 už nikoli,“ podotkl Duben.

Přestože jsou PCB látky velmi nebezpečné a mohou být i rakovinotvorné, zpracovatelé masa se jeho případného častějšího výskytu nebojí.

„Zpracovatelé masa neočekávají prakticky žádný vliv těchto nových limitů na obchod s masem, protože maso, které se u nás uvádí na trh, už v tuto chvíli tyto limity splňuje,“ řekl Jan Katina z Českého svazu zpracovatelů masa.

Kromě České republiky se novým limitům pro obsah PCB v mase a mléce musejí přizpůsobit i ostatní země Evropské unie.

Květa Moravcová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme