Unijní exekutiva chce zjednodušit zabavování majetků získaných zločinem

Zločinci si nemají v Evropě užívat majetek, který získali trestnou činností. Evropská komise navrhla směrnici, která má zjednodušit zabavování takových věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Stock.xchng

Vsadit zločince do vězení je podle eurokomisařky pro vnitro Cecilie Malmströmové jen polovina úspěchu. Je prý třeba zajistit, aby jim zisk z trestné činnosti neskončil v kapsách, ale vrátil se do legální ekonomiky.

K tomu má pomoci směrnice, kterou Evropská komise předkládá k posouzení členským zemím a europoslancům. Má například umožnit snadněji zkonfiskovat i majetek převedený podezřelými na třetí osoby, které ale mohly předpokládat, že je pořízený ze zisků z trestné činnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké novinky by nová směrnice měla přinést, přiblížil zpravodaj ČRo Pavel Novák

Podle směrnice by se mohly v jednotlivých státech zabavovat také majetky pachatelů, které nebylo možné odsoudit, protože buď zemřeli, nebo jsou na útěku.

Pro soudy také má být jednodušší zmrazit majetek, u kterého je podezření, že ho někdo získal díky zločinu.

Co s majetkem stát provede, je už na jednotlivých vnitrostátních předpisech. O tom, jestli se prodá v kauci, nebo se znárodní a stane se z něj objekt veřejné potřeby, rozhodne každý stát sám.

Miliardové výnosy z trestné činnosti

Zájmem zločinců je trestnou činností nabyté peníze vyprat. Investují je do vzácných kovů, šperků, obrazů a dalších předmětů sběratelské hodnoty. Nakupují auta, lodě, nemovitosti.

Česká policie například loni zabavila majetek pocházející ze zločinu v hodnotě 4 miliard korun.

V Itálii, zemi proslulé jako působiště mafiánských skupin, se odhaduje, že zisky z trestné činnosti ročně dosahují 150 miliard eur. Zabavit se ale podaří majetek mafiánů jen za necelou miliardu.

Zločinci totiž ukrývají zisky z trestné činnosti i do velmi neobvyklých věcí. Například v Itálii člen mafiánské rodiny přišel o celou vinici. Firma, která pozemky dostala, teď prodává speciální víno s etiketou, na které je uvedeno, že se jedná právě o vinici mafiána.

V Irsku zločincovi dokonce zkonfiskovali celou stáj i s dostihovými koňmi.

Pavel Novák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme