Švédsko 1:0 Norsko

Unijní jednání o pracovní době zkrachovala

Kolik hodin týdně můžeme trávit v práci? Na tom se nedokázala dohodnout Evropská unie. Poslanci Evropského parlamentu požadovali maximální pracovní dobu 48 hodin týdně. Většina členských států však s tímto limitem nesouhlasila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Když chce někdo dobrovolně pracovat víc, nemůžeme mu v tom bránit. Takový názor převládl mezi členskými zeměmi sedmadvacítky. Ve výjimečných případech by podle nich mělo být možné pracovat až 65 hodin týdně.

Podle států by zrušení této možnosti mělo vážné dopady na ekonomiku, která se nachází uprostřed krize. V platnosti tak zůstávají dosavadní předpisy, které ve výjimečných případech umožňují pracovat více než 70 hodin týdně.

Neúspěšné vyjednávání o kompromisu vedlo za země Unie české předsednictví. Diplomatický zdroj Českému rozhlasu řekl, že dohodu zablokovali europoslanci. Ti už podle Čechů myslí především na červnové volby. Evropský parlament ale svou neústupnou pozici viděl jako hájení zájmů pracujících.

Související příspěvky:
Státy EU a Evropský parlament hledají kompromis o maximální délce pracovní doby
Europoslanci chtějí pracovní týden maximálně 48 hodin

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme