Unijní komisařka připomněla skandál s ukradenými penězi z fondů EU

Česká republika čerpá peníze z fondů Evropské unie pomaleji, než si sama stanovila - to uvedla před dnešní návštěvou Prahy unijní komisařka Danuta Hübnerová, která má na starosti regionální rozvoj. Především o tomhle problému chtěla dnes jednat - mimo jiné s premiérem Paroubkem. Řeč přišla i na skandál, který v posledních dnech otřásl ministerstvem pro místní rozvoj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince měny euro | Foto: Jan Rosenauer

Policisté zatkli před několika dny osm lidí, kteří podle nich chtěli připravit stát o 229 milionů korun. Česku je poskytla Evropská unie z fondu Phare. Mezi obviněnými jsou i bývalí státní úředníci z ministerstva pro místní rozvoj, bývalý náměstek Petr Forman a poradce Radim Špaček. Komisařka Danuta Hübnerová to považuje za důležitý signál a upozornění pro Evropskou komisi.

"Je to důležitá lekce pro nás všechny, že musíme být v budoucnu velmi obezřetní. Musíme dbát na průhlednost celého systému přidělování strukturálních fondů. A jestli je na všem špatném něco dobrého, pak na téhle aféře je to právě ta lekce, kterou jsme dostali," doplnila.

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek pak upozorňuje: "Na tuto politováníhodnou událost přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. Dnes se nám podařilo zadržet finanční prostředky, myslím, že máme velkou naději na to, aby se tyto peníze vrátily zpátky."

Komisařka Hübnerová upozorňuje, že šlo o údajný pokus o zpronevěru prostředků, které dostávala Česká republika ještě před vstupem. Nyní prý nemá důvod pochybovat, že kontrolní mechanismy fungují řádně. Jisté ovšem je, že podobné případy pověsti Česka nejenom v Bruselu nesvědčí.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme